6

votes

what are your staple meals?

Answered on September 12, 2014
Created August 29, 2011 at 3:32 AM

Hello! I've been paleo for about two and a half months now..yay me! I am a college student on a budget so I have about $40 a week for food. I'm wondering what some of your staple meals r that would last for a few days? Also I can't do eggs that aren't boiled and avacados make me sick. Thanx

D44c18017e064cc3359acf962b38aba0

(153)

on August 31, 2011
at 09:59 AM

This cld b something in the go as well since j work full time and go to school full time..thanx

D44c18017e064cc3359acf962b38aba0

(153)

on August 31, 2011
at 09:57 AM

Microwave, crock pot, oven, and grill

F076d30323ee4a0d06e44b2600ca9024

(30)

on August 30, 2011
at 12:56 PM

This is a super easy way to keep something on hand that's fast and reliable. Some cooked ground meat (which is usually cheap) with aromatic veggies (onion, garlic, celery) and seasoned with whatever you like - chili powder & cumin, sambal and fish sauce (awesome), etc. Don't forget to hard cook a dozen eggs - there are instructions everywhere on the 'net on how to do this and always have a quick snack or meal base on hand.

Ed983a42344945b1ff70fd9597a23493

on August 29, 2011
at 04:57 PM

This is the price for local grassfed ground beef at my local Co-op ...my favorite natural food store anywhere! It's also pretty easy here to purchase a quarter cow for around $4 per pound, obviously with a lot more interesting selection of cuts...we just don't usually have that $ all at once.

D10ca8d11301c2f4993ac2279ce4b930

(5242)

on August 29, 2011
at 04:31 PM

I would say but it'd become pretty apparent I eat a good amount of rice.

5e6a6f5c0fd3ab048f81c0a500206f41

(956)

on August 29, 2011
at 04:19 PM

second that! i just had some canned alaskan salmon mashed up with avocado and spices...yum!

7e746be2f0e550a8cd7df881322ae705

(18701)

on August 29, 2011
at 03:35 PM

Cheese is the number one reason I have never done a Whole 30. Of course, I am doing a PSMF right now and that's no cheese, but I only do them a week at a time. I can handle a cheese-less week. A cheese-less month? Um. No.

De641ff2accb4975e1f42886b43009db

(2227)

on August 29, 2011
at 03:28 PM

I've made three of them now, third one was last night! However I started my first Whole30 Saturday so I've nixed the cheese.

1f8384be58052b6b96f476e475abdc74

(2231)

on August 29, 2011
at 03:11 PM

TIP, WE HAVE A BIG LOTS HERE IN MISSISSIPPI, and they carry the crown prince sardines in easy to grab foil packets fwiw- all canned seafood is amazing smashed up with avocado!

7e746be2f0e550a8cd7df881322ae705

(18701)

on August 29, 2011
at 02:07 PM

What cooking options do you have? Microwave? Crock Pot? Toaster Oven?

78972387772c994caa78513a83978437

(2290)

on August 29, 2011
at 01:52 PM

If only I could find grass fed for $3.50!!

7e746be2f0e550a8cd7df881322ae705

(18701)

on August 29, 2011
at 12:41 PM

Yes. I do this all the time. A big tub of it each week. Sometimes I don't even bother to heat it up.

7e746be2f0e550a8cd7df881322ae705

(18701)

on August 29, 2011
at 12:40 PM

I am so glad you enjoyed the Meatza! That's awesome.

De641ff2accb4975e1f42886b43009db

(2227)

on August 29, 2011
at 03:59 AM

Where do you buy your beef?

  • D44c18017e064cc3359acf962b38aba0

    asked by

    (153)
  • Views
    4.5K
  • Last Activity
    1257D AGO
Frontpage book

Get FREE instant access to our Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!

13 Answers

best answer

6
De641ff2accb4975e1f42886b43009db

(2227)

on August 29, 2011
at 03:38 AM

Dude, make a meatza.

  • 2 pound ground beef = $10
  • 2 eggs = 60 cents
  • sauce = > $1
  • veggies and spices = couple bucks

I don't do the dairy thing, but you could make it even "better" buy throwing some fresh mozzarella or feta cheese on there. I make one for myself and it usually last me a week when I don't feel like cooking.

Couple recipes to get you started: MDA, PaleOMG

De641ff2accb4975e1f42886b43009db

(2227)

on August 29, 2011
at 03:28 PM

I've made three of them now, third one was last night! However I started my first Whole30 Saturday so I've nixed the cheese.

7e746be2f0e550a8cd7df881322ae705

(18701)

on August 29, 2011
at 03:35 PM

Cheese is the number one reason I have never done a Whole 30. Of course, I am doing a PSMF right now and that's no cheese, but I only do them a week at a time. I can handle a cheese-less week. A cheese-less month? Um. No.

7e746be2f0e550a8cd7df881322ae705

(18701)

on August 29, 2011
at 12:40 PM

I am so glad you enjoyed the Meatza! That's awesome.

D44c18017e064cc3359acf962b38aba0

(153)

on August 31, 2011
at 09:59 AM

This cld b something in the go as well since j work full time and go to school full time..thanx

4
2c8c421cf0e0c462654c7dc37f8b9711

(2729)

on August 29, 2011
at 04:50 AM

I cook up a couple of pounds of grassfed ground beef and a bunch of diced veggies (whatever is in my CSA box) with onions and garlic in tallow. Keep it in the fridge and eat it plain for breakfast and over salad or with another vegetable for lunch and dinner. If you vary up the spices, you can eat the same basic meal for days and days and not get bored with it. I usually add some ground grassfed liver to the mix as well.

7e746be2f0e550a8cd7df881322ae705

(18701)

on August 29, 2011
at 12:41 PM

Yes. I do this all the time. A big tub of it each week. Sometimes I don't even bother to heat it up.

F076d30323ee4a0d06e44b2600ca9024

(30)

on August 30, 2011
at 12:56 PM

This is a super easy way to keep something on hand that's fast and reliable. Some cooked ground meat (which is usually cheap) with aromatic veggies (onion, garlic, celery) and seasoned with whatever you like - chili powder & cumin, sambal and fish sauce (awesome), etc. Don't forget to hard cook a dozen eggs - there are instructions everywhere on the 'net on how to do this and always have a quick snack or meal base on hand.

3
Medium avatar

(10611)

on August 29, 2011
at 01:46 PM

$6 a day for a good repeatable paleo meal. I'd go with a big cheap roast to last all week. Slab off hunks to pair with onions, potatoes (sweet if you can afford, but around here they're $2/lb) and cabbage. In any combination you choose to make it interesting. Buy everything in bulk to save money.

3
Ed983a42344945b1ff70fd9597a23493

on August 29, 2011
at 03:50 AM

I would go for a lot of soups and stews to streth your dollars and get the most possible nutrition out of your meat and bones...do up a rich bone broth once a week, and use the bits of meat with some veggies for soups every day...I like to add a whisked egg or two to the broth when it's almost done to make an eggdrop style soup, hopefully that meets your "boiled" requirement for eggs...grassfed ground beef is the center of a lot of meals in my house as well...I get it for about $3.50 a pound. Cooking roasts of whole chickens is much more cost effective than steaks or poultry pieces, and then you can eat that for quite a few meals and mix up what you accompany the meat with...Of course, since you don't say otherwise, I'm assuming that you have access to a kitchen...if you don't, you can do a lot with a crockpot...good luck!

Ed983a42344945b1ff70fd9597a23493

on August 29, 2011
at 04:57 PM

This is the price for local grassfed ground beef at my local Co-op ...my favorite natural food store anywhere! It's also pretty easy here to purchase a quarter cow for around $4 per pound, obviously with a lot more interesting selection of cuts...we just don't usually have that $ all at once.

78972387772c994caa78513a83978437

(2290)

on August 29, 2011
at 01:52 PM

If only I could find grass fed for $3.50!!

De641ff2accb4975e1f42886b43009db

(2227)

on August 29, 2011
at 03:59 AM

Where do you buy your beef?

2
5e6a6f5c0fd3ab048f81c0a500206f41

on August 29, 2011
at 12:59 PM

my go to meal when I don't have much money to spend on food - get a can of smoked sardines (my favorite), tuna, herring, salmon, whatever fish you can get...cook a bunch of frozen veggies, and top the veggies with the canned fish. i like to mix the canned fish with some dijon mustard and spices before mixing them in with the veggies though to add some flavor!

1f8384be58052b6b96f476e475abdc74

(2231)

on August 29, 2011
at 03:11 PM

TIP, WE HAVE A BIG LOTS HERE IN MISSISSIPPI, and they carry the crown prince sardines in easy to grab foil packets fwiw- all canned seafood is amazing smashed up with avocado!

5e6a6f5c0fd3ab048f81c0a500206f41

(956)

on August 29, 2011
at 04:19 PM

second that! i just had some canned alaskan salmon mashed up with avocado and spices...yum!

2
3f11b5fda91063846bba45daac3541bd

(1186)

on August 29, 2011
at 12:09 PM

canned sardines and some salad.

chicken dark meat parts are usually cheaper. use chicken necks/backs to make soup-- find a farm that will sell these to you cheap. and save your other bones to make soup too.

any ground meats, I've taken to ground mutton stews lately.

slow-cook less expensive cuts-- there's a great book called "falling off the bone"

2
1d0497f8781845ab371b479455bfee8e

(11157)

on August 29, 2011
at 11:31 AM

First, I'd look into getting a decent convection oven (CuisinArt ones are good) because they're small and cook food faster and more evenly than a conventional oven. Also a small electric burner for frying/boiling if you don't already have one.

Bag of turnip greens (more nutritious than spinach) = $2.99 > sauteed in bacon grease or ghee and will last you all week

Pack of bacon = $5-6 > good way to add fats and flavor to your dishes, use the grease to fry up other meals

Chicken quarters = $.89/lb > can be roasted in the oven, BBQ'd or pan-fried

Yams/tubers = $.99/lb or buy a 5lb bag > quick & filling side dish packed with potassium

Carrots = $.99/lb > so many ways to be eaten: steamed, sauteed, slow-cooked in roasts, etc.

Onions = ?/lb > add flavor and substance to meals (like bacon, mmmmm)

Bananas = $.69/lb > great for a snack and helps curb junk food cravings

80/20 Ground beef = ?/lb > mix up a handful with some garlic and pan-fry along with greens

1
89197024575a78deb22abe3434259fdc

on August 29, 2011
at 02:57 PM

These are my two favorite "meals for days" recipes:

http://mypaleocrockpot.blogspot.com/2011/08/crockpot-mild-indian-curry.html

http://mypaleocrockpot.blogspot.com/2011/08/thai-lime-coconut-chicken-soup.html

Crockpot cooking rocks for making large batches and having leftovers for days!

--SD

0
6120c989fd5b69f42a0834b69b87955b

(24553)

on August 30, 2011
at 08:53 AM

At least once a month I make a big pot of chili (grassfed ground beef, onions, tomato paste, tomato sauce, canned diced tomatoes, coconut oil, garlic, cilantro, cumin, chili powder, chipotle chili powder, oregano, ground sage, basil, ground cloves, and Celtic sea salt.) We get a good 8 meals out of every 2 pounds of beef, so if I cook up 6 pounds of meat, that yields 24 nearly instant meals less than $2 each.)

Meatloaf is also easy to make and reheat. I can't seem to ever make enough, and it is a good vehicle for all those CSA veggies I need to use up when the new shipment is coming. I just made it for the first time with coconut milk a few weeks ago and it was soooo good. You can use ground flax or psyllium seed in place of the egg and/or breadcrumbs. I go a bit un-paleo sometimes with it and use a little oatmeal.

I also get pastured ground pork, and make really simple breakfast sausages with the pork, lots of sage and black pepper, Celtic sea salt, and a little dribble of maple syrup. They freeze well, so you can make a months worth or more at a time.

And for really cheap eats, I try to do at least one liver and onions meal a week and make sauteed chicken hearts whenever they are available.

0
F4d04667059bc682540fdfd8b40f13a7

on August 30, 2011
at 04:07 AM

I make up big batches of things like Civilized Caveman's Shepherds Pie and spaghetti bolognese (with squash spaghetti) which are really cheap and easy to do. I get leftovers for a few meals, and always make sure I freeze individual portions for quick dinners.

0
Ccdf3fbcaec76e025ff94d03cc4daf9a

on August 29, 2011
at 09:48 PM

Look up Sausage Hash on everydaypaleo.com Its sooo cheap, super yummy and very filling!

0
27e79ef3308bb5f2d7bd04ee7eea7b79

(2038)

on August 29, 2011
at 04:25 PM

Ditto the good cheap roast thhq recommended. I cut little slits all over the top of a rump roast, stick garlic cloves inside, rub salt/pepper on the roast. Stick it in a crockpot, add some red cooking wine (or whatever super-cheap red wine you can find) and beef broth, cook all day. I do this often and the meat lasts me through a dinner and quite a few lunches.

You can use roasts at whatever price point you can afford.

0
1a98a40ba8ffdc5aa28d1324d01c6c9f

(20378)

on August 29, 2011
at 04:07 AM

I go with 4 eggs and 2 Tbs butter. I poach them but boiled would work...

OR

8 oz of meat and either cheese or cream each with veggies.

Sometimes I skip lunch.

Answer Question


Get FREE instant access to our
Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!