2

votes

Living off under $200 a month

Answered on August 26, 2014
Created February 14, 2013 at 6:32 PM

Is it possible to live off of $200 a month and be healthy and paleo? I live in Canada... I need cheap options...

I'm 80%. When I eat out I don't eat Paelo, and I eat peanut butter- because it's calorie dense and cheap.

Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab

(32556)

on February 15, 2013
at 01:01 AM

Lindy- maybe try some potatoes or sweet potatoes?

Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab

(32556)

on February 15, 2013
at 01:00 AM

Heather- Liverwurst is basically cheap pâté made with pork and pork liver.

B1076248dde479773e75044818e1878c

(458)

on February 14, 2013
at 11:54 PM

Ugh...this sounds like what I have to eat DAILY to keep up my weight...except the potatoes and cheese, of course.

0d0316bfd35ffab6fa000120b978f303

(245)

on February 14, 2013
at 09:58 PM

What does liverwurst taste like? I don't care for liver.

0382fa263de4c83328dc34a56e25437f

(4238)

on February 14, 2013
at 09:08 PM

What an awesome way of putting it -- my meat eats my greens. I'm gonna use that. :)

3491e51730101b18724dc57c86601173

(8395)

on February 14, 2013
at 08:34 PM

Or buy almonds in bulk (ideally on sale) and grind your own almond butter--cheaper. Same with coconut stuff. A pound of dried unsweetened coconut flakes from the bulk bin will give you coconut milk and coconut butter if you make your own for very little cost and plenty of nutrient density.

Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab

(32556)

on February 14, 2013
at 08:20 PM

Haha! Biogas = big ass, but biogas is really more accurate!

Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab

(32556)

on February 14, 2013
at 08:19 PM

Thanks, Canis Minor! I have been eating this way for over a year now and feel so much better than when I was trying to eat a biogas salad every day. My meat eats my greens for me!

0382fa263de4c83328dc34a56e25437f

(4238)

on February 14, 2013
at 08:12 PM

This list is very near my own, tweaking here and there -- I eat more beef, no cheese, sardines instead of salmon, but yeah. My half of the grocery bill comes to about 5-6 dollars a day eating this way. (Not counting supplements.) I'd upvote this all day if I could. I recommend reading Nora Gedgaudas' book for some inspiration (and scientific reassurance) on the subject of nutrient density.

3ce6a0d24be025e2f2af534545bdd1d7

(26217)

on February 14, 2013
at 07:36 PM

This post has a lot of answers: http://paleohacks.com/questions/164657/paleo-on-450-a-month#axzz2KmcErdlF

3ce6a0d24be025e2f2af534545bdd1d7

(26217)

on February 14, 2013
at 07:35 PM

you mean just for food?

Frontpage book

Get FREE instant access to our Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!

6 Answers

best answer

4
Cc3ce03985eac5ebcbb95fc2329f13b0

on February 14, 2013
at 06:41 PM

Well, you won't afford much organic or free-range. I can't either, so it's not a criticism. Go for leaner cuts of meat, and buy in bulk and portion for freezing. Eat eggs, and frozen veggies are a better deal, as they provide solid nutrition in a form that resists spoilage. Stew type meals are a good way to go, to cover as many meals as possible. Supplement your fats with coconut oil. If you look around, you should get a good deal. See if any friends are interested in buying bulk items with you.

It will be hard. Don't be ashamed of compromise.

best answer

1
609eb8b91ed368be077c984dfc2f8b8f

on February 14, 2013
at 06:41 PM

I would say yes it can be done. The solution I have for eating paleo on a budget is eating better rather then the best. For example which is better canned salmon or fresh. Fresh is defiantly better however canned salmon is better then none. I also purchase frozen vegetables. Which being that I live in Utah, land locked and high desert most of our fruits and vegetables are trucked in from California. Frozen veggies therefore are more in there fresh state for me if they are frozen. Concerning eating peanut butter you could have almond butter for close to the same price. Don't bother buying anything that says 'organic' or 'natural' these usually cost more. Remember paleo on a budget is about eating what is better not necessarily what is best.

3491e51730101b18724dc57c86601173

(8395)

on February 14, 2013
at 08:34 PM

Or buy almonds in bulk (ideally on sale) and grind your own almond butter--cheaper. Same with coconut stuff. A pound of dried unsweetened coconut flakes from the bulk bin will give you coconut milk and coconut butter if you make your own for very little cost and plenty of nutrient density.

best answer

0
Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab

(32556)

on February 14, 2013
at 07:11 PM

I currently spend about $300 a month, but I could manage on this each week: (Boise, Idaho prices)

2 doz free-range eggs: $8

1 can wild-caught salmon $5

1 tube of liverwurst $5

bunch of carrots: $3

1 bar dark chocolate $3

1 lb grass-fed beef $6

1 bunch organic dark leafy greens $3

organic onion/garlic $1

1 lb Kerrygold butter $3

1 lb hard cheese $5

5 lb organic potatoes $5

Misc spices/condiments: $3

Total: $50

By eating liverwurst & cheese instead of lots of expensive veggies, I can get my micronutrients without the cost.

And notice that it is not impossible to eat high-quality humanely-raised food for that price, you just need to go for nutrient density over volume.

Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab

(32556)

on February 14, 2013
at 08:19 PM

Thanks, Canis Minor! I have been eating this way for over a year now and feel so much better than when I was trying to eat a biogas salad every day. My meat eats my greens for me!

Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab

(32556)

on February 15, 2013
at 01:00 AM

Heather- Liverwurst is basically cheap pâté made with pork and pork liver.

0382fa263de4c83328dc34a56e25437f

(4238)

on February 14, 2013
at 09:08 PM

What an awesome way of putting it -- my meat eats my greens. I'm gonna use that. :)

B1076248dde479773e75044818e1878c

(458)

on February 14, 2013
at 11:54 PM

Ugh...this sounds like what I have to eat DAILY to keep up my weight...except the potatoes and cheese, of course.

0d0316bfd35ffab6fa000120b978f303

(245)

on February 14, 2013
at 09:58 PM

What does liverwurst taste like? I don't care for liver.

Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab

(32556)

on February 14, 2013
at 08:20 PM

Haha! Biogas = big ass, but biogas is really more accurate!

Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab

(32556)

on February 15, 2013
at 01:01 AM

Lindy- maybe try some potatoes or sweet potatoes?

0382fa263de4c83328dc34a56e25437f

(4238)

on February 14, 2013
at 08:12 PM

This list is very near my own, tweaking here and there -- I eat more beef, no cheese, sardines instead of salmon, but yeah. My half of the grocery bill comes to about 5-6 dollars a day eating this way. (Not counting supplements.) I'd upvote this all day if I could. I recommend reading Nora Gedgaudas' book for some inspiration (and scientific reassurance) on the subject of nutrient density.

0
Dd066cac29d65969014027e1616fb90b

on August 26, 2014
at 02:22 AM

eat as much fresh salmon as you can. even canned will due.

0
24c27817ad9ac518946dda4a131737b5

on February 15, 2013
at 01:39 AM

On $200 a month you will definitely have to choose a source of clean, inexpensive calories, to complement the Paleo foods. White rice, perhaps. Your diet will not be God optimal, but still be better than that of 95% of Americans, I bet.

0
6d3ca716e659e6664f3e2264d5ebbeda

(45)

on February 14, 2013
at 07:57 PM

Dragonfly, I'm confused about how you are subbing liverwurst and cheese for micros? I would you think you would be deficient in a lot of nutrients.

A bunch of organic chard is like $1.99, and thats organic at my local farmers market. Doesn't seem to expensive?

Answer Question


Get FREE instant access to our
Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!