3

votes

Help with food cost

Answered on August 19, 2014
Created May 27, 2011 at 8:08 PM

The wife and I are having to cut costs as I'm quitting my job to go back to school. I'll still have some income, but less than half of what I make right now. As such, cuts have to be made, and it looks like the "unnecessarily high" cost of my paleo diet is in the cross hairs (I've recently gone paleo, she didn't)

After more than two months of easing in, and two weeks of "strict" paleo, I feel great. But today I had my first non-paleo meal in a while: Lintels and some chicken. 15 min later I was bent over the commode revisiting my lunch. Now I feel horrible. And I'm hungry again, 1.5 hours after I ate.

Moral is at a bit of a low. Any ideas on how I can keep the cost of a paleo diet on the low end? I live in a small apartment, so buying half a cow ect is not an option. Based on my stomach???s response to lunch, neither is rice and beans. Any help yall can give me would be greatly appreciated.

Thanks

C23ec4b85f3cbeb9ddf6bf78317d56e3

(300)

on May 31, 2011
at 09:25 PM

Good luck. I'm sure it will all work out fine. Remember: Victory loves preparation.

C23ec4b85f3cbeb9ddf6bf78317d56e3

(300)

on May 31, 2011
at 09:24 PM

good luck. i'm sure it will all work out fine remember: victory loves preparation.

4e184df9c1ed38f61febc5d6cf031921

(5005)

on May 31, 2011
at 07:14 PM

Brilliant answer. Cheap neat is great - organ foods are natures vitamin pills - and omega 6? eat some sardines!

74c2a166b7f6f13fb39af9f0f439cb38

on May 29, 2011
at 06:01 PM

@Aaron and htcantrall. I guess I'm not in your situation(s). Still I don't see the issue with Walmart meat if you shop at one of the supercenters. They have a butcher section just like any other store, and I don't detect any difference in the quality of meat vs. shopping at other stores. In fact in some stores I see the same meat in similar packaging, just priced higher. In my case at least it's like shopping on amazon.com and deciding to buy the exact same product from either amazon or one of the smaller retailers.

03fa485bfd54734522755f47a5e6597e

(3944)

on May 29, 2011
at 02:18 AM

Also, my local butcher gives me all the free fat (for lard or tallow), bones (for stock), and liver I want. I don't know if they'd give it away to a non-customer, but since I am a customer, and many other customers don't want those things, they're glad to have me take it. It's worth looking into.

03fa485bfd54734522755f47a5e6597e

(3944)

on May 29, 2011
at 02:16 AM

I suppose I'd eat meat from Wal-Mart before I'd go without meat at all. But if you have a local butcher in your area, you might be able to get meat pretty cheap without sacrificing quality. A cheap used chest freezer from an auction or garage sale will cost pennies a day in electricity, and allow you to get good, local beef and pork (including expensive cuts like steaks and tenderloin) for $2/pound or less.

74c2a166b7f6f13fb39af9f0f439cb38

on May 28, 2011
at 07:30 AM

Walmart probably won't have the same level of quality as buying food from a more expensive venue, I'll give you that. Although last time I broke open a package of ground beef from Walmart, there wasn't any pink slime, and the point is it still beats the alternative of having to give up a paleo diet. Even if you buy your eggs + butter at Whole Foods, those foods still aren't that expensive.

D10ca8d11301c2f4993ac2279ce4b930

(5242)

on May 28, 2011
at 03:53 AM

Did you under cook your lentils? How carb centric are you normally?

34a367e60db77270bd7096dc04270fdc

(4171)

on May 28, 2011
at 02:50 AM

I guess if my situation was different I'd have to make some sacrifices on the quality of food we eat but I still would be afraid to eat any ground beef from Walmart. It bothers me to think of that pink slime that is probably mixed into their meat. Paleo is cheap if you're buying your food at Walmart, you are right - but I don't trust the quality of it. I don't think that makes me an elitist, just cautious- my daddy always told me you get what you pay for.

Ed71ab1c75c6a9bd217a599db0a3e117

(25477)

on May 28, 2011
at 02:49 AM

Plus one........

Ed71ab1c75c6a9bd217a599db0a3e117

(25477)

on May 28, 2011
at 02:49 AM

Cheap and righteous.......add some eggs. Bonsai!

Ed71ab1c75c6a9bd217a599db0a3e117

(25477)

on May 28, 2011
at 02:49 AM

Nice......where there is a will there is a way! Plus one

Ed71ab1c75c6a9bd217a599db0a3e117

(25477)

on May 28, 2011
at 02:48 AM

Too true.....plus one

Ed71ab1c75c6a9bd217a599db0a3e117

(25477)

on May 28, 2011
at 02:48 AM

Being sick cost more than paleo in this country. It's a choice we need to make

03fa485bfd54734522755f47a5e6597e

(3944)

on May 28, 2011
at 01:42 AM

Canned mackerel is even cheaper than salmon, generally $1-2/pound. The taste is a bit stronger/fishier, but the 3/6 ratio is very good like salmon. My understanding (open to correction) is that it's also less likely to come from a tank in China.

D30ff86ad2c1f3b43b99aed213bcf461

on May 27, 2011
at 10:53 PM

Also see this post http://paleohacks.com/questions/20983/have-you-ever-had-to-downgrade-the-quality-of-your-food-due-to-sudden-budget-cons#axzz1Nb0TqdPJ "Have you ever had to downgrade the quality of your food due to sudden budget constraints?"

D30ff86ad2c1f3b43b99aed213bcf461

on May 27, 2011
at 10:52 PM

Practical pointers. :)

Medium avatar

(19469)

on May 27, 2011
at 10:44 PM

Just so you know man I understand what it is like to have to work paleo with a strict budget. My wife is currently unemployed and we're living completely off of my income. I'm strict paleo and she's strictly the opposite of paleo. My food costs are significantly lower because I can get several meals out of the same $13 that she will spend on a single pizza.

Medium avatar

(19469)

on May 27, 2011
at 10:38 PM

Me and the wife started a garden a few months ago and now we have a perpetually regenerating salad bowl. Every morning I pull a big bowlful of greens out and the next day there's even more! I'm now having to find creative ways to get rid of some of the plants to keep them from overcrowding!

Fe29f6658ce67c1ecc4a22e960be7498

(2997)

on May 27, 2011
at 10:33 PM

Some farmers' markets will drastically reduce their prices toward the end of the day too. I got more veggies then I could eat the other day for about $3.00 - had to toss half of them!

3aea514b680d01bfd7573d74517946a7

(11996)

on May 27, 2011
at 10:09 PM

I agree. Also, if you're in a hunting-friendly area (I imagine anywhere in TX is pretty hunting-friendly, but I could be wrong), you might look around for local butchers who cut up hunter's meat. Not only do they sometimes sell that, but they often -- at least in Oregon -- sell locally ranched meat, too. I've bought ribeyes, one of the priciest cuts, for 5.99 a pound as opposed to the 10-12.99 a pound the big stores want. And as a bonus, they usually know a bit about how the animal was raised, too.

3aea514b680d01bfd7573d74517946a7

(11996)

on May 27, 2011
at 10:09 PM

I agree. Also, if you're in a hunting-friendly area (I imagine anywhere in TX is pretty hunting-friendly, but I could be wrong), you might look around for local butchers who cut up hunter's meat. Not only do they usually sell that, but they often -- at least in Oregon -- sell locally ranched meat, too. I've bought ribeyes, one of the priciest cuts, for 5.99 a pound as opposed to the 10-12.99 a pound the big stores want. And as a bonus, they usually know a bit about how the animal was raised, too.

  • 332d9f75d1077abafff6887681f6b130

    asked by

    (1081)
  • Views
    2.7K
  • Last Activity
    1283D AGO
Frontpage book

Get FREE instant access to our Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!

17 Answers

best answer

3
C23ec4b85f3cbeb9ddf6bf78317d56e3

on May 27, 2011
at 11:50 PM

I'm a single mom, who is currently laid off and going back to college. I have to drive 160 miles round trip four days a week to school. I get $260 a week from unemployment and I had to sign up for food stamps (208/month). I have a $675 mortgage and I have to sign up for energy assistance to help me pay my electric bill because my gas costs are so exorbitant. I have just now started receiving child support after 8 years of nothing.

You CAN still eat a completely paleo diet. Shop the sales and clip coupons. when you find meat at 1 or 2 bucks a pound, buy a week's worth. Eggs are fairly cheap protein as well. Dark meat chicken is dirt cheap, because everyone thinks it's unhealthy... well it's a heck of a lot better for you than chicken nuggets. You can buy a whole chicken for about 5 bucks... use the bones and stuff to make stock and make your own soup. eat livers... here's a tasty recipe for beef liver (dirt cheap). you can buy beets whole and use the greens as a dish as well. coconut oil is often dirt cheap because it's high in sat fat and most people steer clear of it. buy your produce (and eggs!) seasonally from a farmer's market (localharvest.org). You can still eat completely paleo, but you're gonna have to put effort into it.

you may not be able to afford grass fed meats or organic produce, but at least it's not the SAD. I had to make a choice between pastured meat and organic produce... i chose meat quality (because it eliminated the need to supplement fish oil) over produce quality. I just get rid of the peeling on my produce to reduce risk.

6
510bdda8988ed0d4b0ec0b738b4edb73

(20898)

on May 27, 2011
at 08:13 PM

Pay now or pay later. Eating cheap food will make you sick and eventually you'll be at the doctor's office and have to find a way to pay for that. As far as cheap meals go, it's actually pretty easy on paleo: All the good stuff is the cheap stuff that no one wants. 75% lean ground beef, dark meat chicken, organ meats, etc. You can find all of that stuff at the butcher really cheaply. Cook it up, add some veggies and you're done. Nothing fancy, all healthy. (Some people will probably argue that the dark meat chicken is too high in omega-6, but I don't worry about it).

Ed71ab1c75c6a9bd217a599db0a3e117

(25477)

on May 28, 2011
at 02:48 AM

Too true.....plus one

4e184df9c1ed38f61febc5d6cf031921

(5005)

on May 31, 2011
at 07:14 PM

Brilliant answer. Cheap neat is great - organ foods are natures vitamin pills - and omega 6? eat some sardines!

4
Aead76beb5fc7b762a6b4ddc234f6051

(15239)

on May 27, 2011
at 08:37 PM

my husband has been unemployed for 15 months, so i definitely think its possible to do it on the cheap! we do get meat shares, but if you dont have storage for it, i think that you can get by really well on just the cheap-o cuts of meat from costco. costco is my BFF. we get the big bags of wild salmon frozen fillets and frozen peeled raw shrimp and eat that a few times a week. i get coconut products from vitacost, and nuts in bulk. ill get the ginormous thing of baby spinach at costco and sautee it immediately to use through the week in sauces, eggs, soups, etc. one thing i used to do and would love to do again s a meal swap with another few families. each week we make a big batch of something, divide it up and swap. obviously you would have to find another paleo or GF family to do this with. vegetable CSAs really save me a ton of cash, even if its a lot up front. dairy is pretty expensive, so i limit it as much as i can. i think that your slow cooker and mason jars might be your best friend! i do a lot of canning and though its a ton of work in the moment, i never regret it in the off season! ill edit this post as more ideas come to me.

Ed71ab1c75c6a9bd217a599db0a3e117

(25477)

on May 28, 2011
at 02:49 AM

Nice......where there is a will there is a way! Plus one

D30ff86ad2c1f3b43b99aed213bcf461

on May 27, 2011
at 10:52 PM

Practical pointers. :)

3
Medium avatar

(19469)

on May 27, 2011
at 09:11 PM

Ethnic markets, produce stands, and other out-of-the-way food suppliers often sell for MUCH cheaper than standard grocery or specialty stores (Whole Pay-check I'm looking at you.)

Here is a post with a picture of what I was able to buy with only $20 at one such place near my parents' house in South Florida...$20 fruit stand haul

3aea514b680d01bfd7573d74517946a7

(11996)

on May 27, 2011
at 10:09 PM

I agree. Also, if you're in a hunting-friendly area (I imagine anywhere in TX is pretty hunting-friendly, but I could be wrong), you might look around for local butchers who cut up hunter's meat. Not only do they usually sell that, but they often -- at least in Oregon -- sell locally ranched meat, too. I've bought ribeyes, one of the priciest cuts, for 5.99 a pound as opposed to the 10-12.99 a pound the big stores want. And as a bonus, they usually know a bit about how the animal was raised, too.

3aea514b680d01bfd7573d74517946a7

(11996)

on May 27, 2011
at 10:09 PM

I agree. Also, if you're in a hunting-friendly area (I imagine anywhere in TX is pretty hunting-friendly, but I could be wrong), you might look around for local butchers who cut up hunter's meat. Not only do they sometimes sell that, but they often -- at least in Oregon -- sell locally ranched meat, too. I've bought ribeyes, one of the priciest cuts, for 5.99 a pound as opposed to the 10-12.99 a pound the big stores want. And as a bonus, they usually know a bit about how the animal was raised, too.

Fe29f6658ce67c1ecc4a22e960be7498

(2997)

on May 27, 2011
at 10:33 PM

Some farmers' markets will drastically reduce their prices toward the end of the day too. I got more veggies then I could eat the other day for about $3.00 - had to toss half of them!

2
Medium avatar

(5136)

on May 27, 2011
at 10:48 PM

some things you can throw into the routine:

frozen mussels from walmart $3.98/ bag that more than adequately serves 2 people (it's split into two bags if you just want to eat one at a time) plus some good nutrients. I enjoy making mine in a curry cream sauce. Frozen fish like trout is often really economical too and delicious.

hard boiled eggs. a dozen good eggs, even very expensive, very nice eggs are no more than 50cents an egg (that's $6/carton - ive never seen them that expensive even at farmers markets but just saying here..) So 2 hard boiled eggs would be a dollar or less. Combine with some greens and some quality meat for a dirt cheap meal. Also omelettes, etc etc.

Offal and off cuts - miked is totally right about the best stuff often being the cheapest. all you have to do is learn to prepare it. Beef heart is outstandingly delicious when seared rare!

Meat thrift - make stocks from the bones of meat you eat. Roast a chicken, save the carcass and the leg bones (who cares if you chewed on them a bit, after all you're cooking them for like 4 hours). Keep bones in a freezer bag until you have enough to make a good stock.

Start a garden. Tis the season, even if it's a small one, with only some herbs like thyme, basil, rosemary and chives, it will save you money and add to food variety.

Buy animals in 1/4 and 1/2s - its a bit of money upfront but well worth it. Whoever said to go to the local processor who processes hunters' meats was spot on.

Consider where else you can cut costs, can you ride a bike/walk instead of driving places? Do you need extra cable channels you never watch? Can you go in on high speed internet with a neighbor you happen to get along with who might be interested? Switch your cell phone that you never use all the minutes on to prepaid etc etc.

Good luck to you, it can be hard, but it is doable. I moved because of having to take care of my Father, and we took a huge cut in our income, and we moved to a "food desert" -at least by my old standards. I was unemployed for a long time, but the circumstances demanded it and I can tell you, you CAN still eat well. Lousy food isn't cheap either! and as someone else said, pay now, or pay later.

2
64433a05384cd9717c1aa6bf7e98b661

(15236)

on May 27, 2011
at 09:14 PM

sardines and mackerel cost about $3/can and make a great meal. Also, eggs and sweet potatoes are fairly inexpensive and can give you good amount of nutrients.

Ed71ab1c75c6a9bd217a599db0a3e117

(25477)

on May 28, 2011
at 02:49 AM

Cheap and righteous.......add some eggs. Bonsai!

Ed71ab1c75c6a9bd217a599db0a3e117

(25477)

on May 28, 2011
at 02:49 AM

Plus one........

2
345c1755efe005edd162b770dc6fb821

(8767)

on May 27, 2011
at 08:36 PM

Next time try soaking and sprouting your lentils. I dont eat them myself, but I prepare them this way for hubby. I always soak them (a bag full) for the day, then drain them but leave them to sit in the bowl on the counter wet, I rewet and drain them every day/once a day, usually 2 days later they are sprouting. I then portion them and freeze them for when I need them. This way they have released the toxins that cause digestion issues, and the sprouting provides much much more protein as sprouted beans.

Test it on lentils first and see if its easier for you to digest.

Maybe you could cut on some areas by doing some things at home (homemade yogurt from milk about to expire, usually on sale; homemade fermented mayo lasts for 8 wks and can be flavored; buying all meats on sale, frozen veggies are cheaper than fresh, or buy all in season)

You can also get beef bones pretty cheap or sometimes free, to make soups, broths, etc.

the organic stuff is usually pretty expensive, so you might need to supplement vitamins if consuming regular products....you'd have to consider the cost of trade offs.

1
332d9f75d1077abafff6887681f6b130

on May 31, 2011
at 07:03 PM

Thanks for the feedback, guys. When I switch jobs, I'll have more time for cooking, and that should make things a little easier for me, although I already to all of the cooking (I have to sacrifice sleep for it, but we have to eat!)

Sounds like I need to find a butcher. Also, its good to hear that non-GF meats are fine. I'm gunna re-visit my grocery lists and see where I can make cuts and substitutions.

Thanks again

C23ec4b85f3cbeb9ddf6bf78317d56e3

(300)

on May 31, 2011
at 09:25 PM

Good luck. I'm sure it will all work out fine. Remember: Victory loves preparation.

C23ec4b85f3cbeb9ddf6bf78317d56e3

(300)

on May 31, 2011
at 09:24 PM

good luck. i'm sure it will all work out fine remember: victory loves preparation.

1
77877f762c40637911396daa19b53094

(78467)

on May 28, 2011
at 03:14 AM

Organ meats are the cheapest usually. Even for the pasture raised ones. You will love beef heart as it tastes a lot like a lean steak.

Make bone broth. (ask for free bones at the butcher)

Make a crock pot roast and use part of the meat to make a couple of other meals.

If you have to eat grains and legumes try rice for gut neutrality and soak your legumes. You might have to add them back slowly to avoid symptoms.

Gosh I can think of a ton of things you can make cheaply but most of them involve ramping up cooking skills. C'mon it'll be fun.

1
74c2a166b7f6f13fb39af9f0f439cb38

on May 28, 2011
at 01:19 AM

Where are your figures coming from, what's on your grocery list? The paleo diet should be extremely thrifty. 80% lean ground beef is only $2.50/lb. at Walmart, and 1 lb. is about 1,120 calories - that's half a day's calories right there. Need more calories? 1 dozen eggs is less than $1.50 and is 840 calories. This still doesn't even break $5.00 for the day. If in doubt, buy more butter, which is extremely cheap per calorie, and is high in saturated fat and definitely a paleo-friendly food.

Nobody says you have to be some paleo-elitist and eat grass-fed beef at every meal. And AFAIK, no one has demonstrated any evidence supporting that hypothesis they're significantly better off with grass-fed than grain-fed.

Don't give up.

74c2a166b7f6f13fb39af9f0f439cb38

on May 28, 2011
at 07:30 AM

Walmart probably won't have the same level of quality as buying food from a more expensive venue, I'll give you that. Although last time I broke open a package of ground beef from Walmart, there wasn't any pink slime, and the point is it still beats the alternative of having to give up a paleo diet. Even if you buy your eggs + butter at Whole Foods, those foods still aren't that expensive.

34a367e60db77270bd7096dc04270fdc

(4171)

on May 28, 2011
at 02:50 AM

I guess if my situation was different I'd have to make some sacrifices on the quality of food we eat but I still would be afraid to eat any ground beef from Walmart. It bothers me to think of that pink slime that is probably mixed into their meat. Paleo is cheap if you're buying your food at Walmart, you are right - but I don't trust the quality of it. I don't think that makes me an elitist, just cautious- my daddy always told me you get what you pay for.

03fa485bfd54734522755f47a5e6597e

(3944)

on May 29, 2011
at 02:16 AM

I suppose I'd eat meat from Wal-Mart before I'd go without meat at all. But if you have a local butcher in your area, you might be able to get meat pretty cheap without sacrificing quality. A cheap used chest freezer from an auction or garage sale will cost pennies a day in electricity, and allow you to get good, local beef and pork (including expensive cuts like steaks and tenderloin) for $2/pound or less.

74c2a166b7f6f13fb39af9f0f439cb38

on May 29, 2011
at 06:01 PM

@Aaron and htcantrall. I guess I'm not in your situation(s). Still I don't see the issue with Walmart meat if you shop at one of the supercenters. They have a butcher section just like any other store, and I don't detect any difference in the quality of meat vs. shopping at other stores. In fact in some stores I see the same meat in similar packaging, just priced higher. In my case at least it's like shopping on amazon.com and deciding to buy the exact same product from either amazon or one of the smaller retailers.

03fa485bfd54734522755f47a5e6597e

(3944)

on May 29, 2011
at 02:18 AM

Also, my local butcher gives me all the free fat (for lard or tallow), bones (for stock), and liver I want. I don't know if they'd give it away to a non-customer, but since I am a customer, and many other customers don't want those things, they're glad to have me take it. It's worth looking into.

1
6b72eeb3f0c98b487f712efcb5092c90

on May 28, 2011
at 01:00 AM

Find out when your local grocery stores mark down their meat. Some do it every day near the end of the day, while others do it first thing in the morning--just ask at the butcher counter. I virtually never buy meat that isn't on sale, and shoot for $1-$1.50 per pound. I can't afford grass-fed/finished on my current budget, but I am able to eat meat and not rice/beans.

1
B61f6513a155cd874b42efdad55312f6

(231)

on May 27, 2011
at 11:09 PM

lately the key to a cheap visit to the grocery store has been Pork and 80/20 ground beef. Pork chops and top ribs have been consistently under $2/lb at the local grocery store, chuck full of protein and fat. I don't buy fruit typically, only if blueberries/strawberries are on sale, which isn't often. So, it's cheap pork/ground beef, maybe some sweet potatoes, lettuce, broccoli, cauliflower. The trick is to not limit yourself to lean meats, you'll just end up paying more.

1
Db4ad76f6f307a6f577e175710049172

on May 27, 2011
at 10:45 PM

I'm a student, so my budget is definitely lower than most other paleo people.

Anyway, I eat a lot, and I mean a lot, of beef heart. I made friends with a grass fed beef producer, explained what paleo is, and managed to get a deal where I buy her beef hearts 'at cost', which is $2.50 per pound. Basically, find a beef producer, and see if you can buy hearts at a really cheap price, make sure to say how much meat you eat, and that you will be buying from them for a long time. I also peruse my local supermarket and keep an eye on conventional chicken breast, and watch for when it drops to $2 a pound or less.

Another thing to do is make sure to eat just enough protein. I try to get ~200g a day, which I equate to around two pounds a day. Since I doing keto right now, I just make up the rest of the cals with heavy cream (local, conventional), pastured organic butter, coconut flakes, and organic cheese. For me, going keto helped my lower the cost, since getting fats from cream is pretty cheap (190g for $2.33). I get chopped frozen spinach and brussel sprouts when they are on sale, and eat them occasionally.

To make all this budgeting work out better, you're going to have to put a lot more time into your diet, primarily in measuring out your meals to have set amounts of cals and stuff. This way you'll make sure you're eating enough.

1
06d21b99c58283ce575e36c4ecd4a458

(9948)

on May 27, 2011
at 09:42 PM

I buy as fatty a roast beef as I can find for less than $2 a pound and I slice it into steaks and then panfry the steaks in coconut oil, butter, a little rosemary, thyme and garlic salt. They taste just like the $8.99 steaks and taste better due to the fat content.

Anytime I see yams/sweet potatoes under 50 cents per pound, I buy twenty pounds and keep in cool dark corner of house.

1
77877f762c40637911396daa19b53094

(78467)

on May 27, 2011
at 09:33 PM

Let me advise you on frugality: my meals are no greater in cost than $2.00 and yield approx. 750-800 kcal. You simply must be more ascetic in your eating. EG: lean ground beef($1.00/8oz.=500kcal.)+butter(10 [email protected] cents x 5= 50 gr.=350kcal.)=1 meal for $1.50 give or take the cost of veggies. Simple.

1
98bf2ca7f8778c79cd3f6c962011cfdc

on May 27, 2011
at 09:03 PM

Canned salmon is a big bargain. Add more rice and potatoes for volume.

To be honest if I lost my job I would probably end up in WAPF-diet land soaking the heck out of my oats and legumes and hoping for the best. Not ideal but I couldn't keep up the paleo without my current income.

03fa485bfd54734522755f47a5e6597e

(3944)

on May 28, 2011
at 01:42 AM

Canned mackerel is even cheaper than salmon, generally $1-2/pound. The taste is a bit stronger/fishier, but the 3/6 ratio is very good like salmon. My understanding (open to correction) is that it's also less likely to come from a tank in China.

0
9f933fedd259b97a5369c3ee5dae3151

on May 27, 2011
at 08:51 PM

It may take a little bit of a start-up, but having your own veggie garden (maybe a couple chickens) can reeaaally take the edge off the monthly food bill.

Medium avatar

(19469)

on May 27, 2011
at 10:38 PM

Me and the wife started a garden a few months ago and now we have a perpetually regenerating salad bowl. Every morning I pull a big bowlful of greens out and the next day there's even more! I'm now having to find creative ways to get rid of some of the plants to keep them from overcrowding!

Answer Question


Get FREE instant access to our
Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!