0

votes

CORN FED BEEF AND PALEO

Answered on August 19, 2014
Created April 28, 2011 at 7:09 PM

I went to to the store and saw the grass fed beef at $24.00 lb versus the grain fed beef on sale at $5.99 lb. Now my question is should I even be eating in the Paleo mold if my meat is grain fed? I know that dropping all processed foods have put me ahead of the game but will I run the chance of developing some of the same diseases associated with the "Western Neolithic" diet?

40449b985898b088a64660b40f329f0f

(951)

on August 17, 2011
at 10:57 PM

I have often wondered this myself.

3c997ffae3db9464325b96979346d9e9

(1290)

on May 12, 2011
at 03:06 PM

I buy grass fed for $5.99 a pound easily. CAFO meat is not an option for your health and the animal's well being. These animals are to be revered by paleotypes, the opposite of supporting factory farming

84666a86108dee8d11cbbc85b6382083

(2399)

on May 12, 2011
at 07:57 AM

I've been reading a review of fatty acid profiles in grass and grain-fed beef and despite that the results differ, I don't see the heavy omega6 load in grain-fed compared to grass-fed.

8ce2e69af79dcb1488f776efc1c54052

on May 11, 2011
at 08:19 PM

I agree...but make sure to stick with lean cuts if you are eating grain fed.

1cbb6b2a813475d6c0b17fd5e898dc50

(1248)

on April 28, 2011
at 08:59 PM

I have been eating grain fed meats via the grocery store for over a year because I cant afford grass fed. I feel like a million bucks and i do take 4000mg of fish oil a day. Thinking of switching to krill oil.

Cf626d3fba66c18297b3f1116a920e58

(3417)

on April 28, 2011
at 08:50 PM

Agreed. Whole Foods is for convenience items and locally unavailable produce. If possible, source all of your meat from farms.

16a83c62c4650896080a9d3d94159059

(270)

on April 28, 2011
at 07:34 PM

Yeah I thought I misspelled it lol

Aead76beb5fc7b762a6b4ddc234f6051

(15239)

on April 28, 2011
at 07:30 PM

TWENTY-FOUR DOLLARS A POUND!?!?! good christ. i buy a portion of a cow and it works out to about 4.50 per pound!

Ef9f83cb4e1826261a44c173f733789e

(13635)

on April 28, 2011
at 07:29 PM

LOL...I read that too fast and thought it said "CORNED BEEF AND PALEO."

  • 16a83c62c4650896080a9d3d94159059

    asked by

    (270)
  • Views
    3.1K
  • Last Activity
    1429D AGO
Frontpage book

Get FREE instant access to our Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!

9 Answers

4
9f485ea74bc21f9a1d0faa86a7af2bf7

on April 28, 2011
at 07:33 PM

buy in bulk when possible. prices at places like Whole Foods are absurd, and quality is iffy. Buy from the guy who raised the cow if you can. Find a local farmer here www.eatwild.com

Cf626d3fba66c18297b3f1116a920e58

(3417)

on April 28, 2011
at 08:50 PM

Agreed. Whole Foods is for convenience items and locally unavailable produce. If possible, source all of your meat from farms.

2
Ed71ab1c75c6a9bd217a599db0a3e117

(25472)

on April 28, 2011
at 08:40 PM

You can do this....but I advocate supplementing high dose fish oil to offset the omega six loads. Many can't afford or have access to the meat so I don't focus on what they can't do but I do focus in on what they can do. I want them to get better. Even eating omega six meat is better than eating vegan

1cbb6b2a813475d6c0b17fd5e898dc50

(1248)

on April 28, 2011
at 08:59 PM

I have been eating grain fed meats via the grocery store for over a year because I cant afford grass fed. I feel like a million bucks and i do take 4000mg of fish oil a day. Thinking of switching to krill oil.

84666a86108dee8d11cbbc85b6382083

(2399)

on May 12, 2011
at 07:57 AM

I've been reading a review of fatty acid profiles in grass and grain-fed beef and despite that the results differ, I don't see the heavy omega6 load in grain-fed compared to grass-fed.

2
531c407095af44ba5bf72868120c4d98

(140)

on April 28, 2011
at 07:24 PM

Our gym just bought a cow from a local farm that is grass fed beef. The cow cost $2000 and with about 14-15 people going in on it the cost for all of us was $150. I think that i averaged out to about $5/lb. This particular farm sells less than a whole cow, (you can buy roasts, ground, not necessarily mass quantitites)and depending on where you live, maybe there's a similiar place near you. Good luck!

2
6670b38baf0aae7f4d8ac2463ddc37c0

(3946)

on April 28, 2011
at 07:18 PM

You are much better off eating Paleo with grain-fed beef, than no Paleo at all. Mucho health benefits regardless.

8ce2e69af79dcb1488f776efc1c54052

on May 11, 2011
at 08:19 PM

I agree...but make sure to stick with lean cuts if you are eating grain fed.

1
246ebf68e35743f62e5e187891b9cba0

(21430)

on April 28, 2011
at 09:50 PM

Find a rancher! Find one now! I don't know where you live, but I drive 1 1/2 hours to pickup half a steer for $4/lbs on average.

1
9a5e2da94ad63ea3186dfa494e16a8d1

on April 28, 2011
at 09:33 PM

Some cuts of meat make delicious meals but are much cheaper than others and require some specific prep. In my area, I can find grass fed / organic (or both) beef for $7-10/pound in cuts such as flank, skirt, hangar, brisket, tongue, stew meat (usually cut from the shoulder), and ground (usually scraps from other prep). If you want a big rib-eye or porterhouse or fancy cut, you'll pay $15-25/pound or more, but it isn't that hard to make great meals from the cheap stuff too.

1
Eeb593d6b6d7a939fdd5469b69347d5f

(1037)

on April 28, 2011
at 09:18 PM

Order online at places like www.texasgrassfedbeef.com. Prices are under 6$ a lb for cheaper cuts and ground beef. 24$ a lb is ridiculous.

I recently found a farmer's market locally that had 2 farms/ranches selling grass fed beef, goat, and even wild gator. All were around 5$ per lb. Fantastic deal.

Check http://www.eatwild.com for farmers' markets near you.

0
05de181d71c1df6304a03566fe821d4b

on September 18, 2012
at 01:01 AM

It is expensive, I myself stick to grass fed ground meat, @ $6.99/ lbs and I been getting organ meats at $3.99/lbs since I am on a budget I just stare at the filet mignon @ 24.99/lbs when staring at the price list, quick daydream and order my 3.99/lbs organ meat haha :D

Ohh I know you don't "have" to measure and count calories, but since I am on a tight budget I limit myself to 50-60g of protein a day that is about 6-7 ounces of meat, there is a formula 0.8g per kg of body weight of protein, just enough for repair and maintenance, and consume the rest of my calories in fat (which is usually cheaper I think).

Again I do this protein restriction because I could eat a pound of meat in one sitting, so at least my limiting myself, I can make that 3.99 lb of meat feed me for at least 2 days. Doesn't seem so expensive now does it :)

oh but I wouldn't eat like say liver everyday, though dense in nutrition I think if you ate it everyday it would actually have negative effects. once, maybe twice a week?

0
6b3040b50f4c89b50bd7a1ba30e6f2d3

on August 17, 2011
at 09:49 PM

I went to localharvest and found a source for grass fed beef, it's a cow share and we split it with several peeps and it is more cost effective and it's under $8.00lb. Try Rainbow Ranch Farms.

Answer Question


Get FREE instant access to our
Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!