3

votes

How would you add a cheap and easy, extra meal to your Paleo Diet?

Answered on August 19, 2014
Created July 16, 2011 at 9:09 PM

I currently eat 4 meals but I'm about to bump up to 5 because I want to see if it helps me gain some strength in the gym (and maybe a tad more padding on my cheekbones).

Here's a typical Paleo day for me:

Drink well-water.

Jog 1 mile with my BTF (Boston Terrier Forever).

Drink large cup green tea

Breakfast

*1 banana *small fist of blueberries *fistful of pecans *local honey for dipping (sometimes)

Meal 2

*3 strips of pasteurized local pork bacon *2 local eggs scrambled in bacon grease *sea salt *turmeric

Meal 3

*1/4 lb ground beef (local grass fed) *2 local eggs scrambled in beef tallow *sea salt *varied herbs/spices

Meal 4

*1/4 lb ground beef again (cooked earlier to yield grease for eggs in prior meal) *varied herbs/spices *sea salt *1 whole Hass Avocado *lemon juice

*Well-water with every meal

Here's what I'm adding:

Meal 5

*1 very large sweet potato (local), chopped into french fries and fried in coconut oil.

It seems to me I am getting globs of fat with every meal but if I could afford it, I'd probably buy more fruits to snack on between meals. If I really wanted to push my strength, I'd load up on slow-burning carbs. Overall, I figure this will be a cheap way to eat more.

My net gain for the week is is about 4400 calories (1050 calories from 7 sweet potatoes plus 3,360 calories from coconut oil). Total cost is about $14 on top of my weekly grocery bill.

What foods would you add if you were looking for a cheap and easy extra meal for your Paleo Diet?

24e3eaa9e03b424b4a3dd3575162d10a

(90)

on September 07, 2013
at 01:28 AM

Wow, your BTF will jog a mile with you? I'm impressed! I think mine would poop out pretty quick and he's a healthy 1yo (little legs and all that).

C79a5b43dfc5749200bd9dcaa6bb0858

on April 17, 2012
at 01:24 AM

Depends on how much a of a lactard you are. I'm very sose I don't touch the whey.

C79a5b43dfc5749200bd9dcaa6bb0858

on April 17, 2012
at 01:23 AM

+1 for the BTF who I'm betting is your BFF too. :~) Love that!

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e

(3313)

on July 18, 2011
at 07:56 PM

Mine is a machine. I've taken him for 4 miles on an 8 minute per mile pace. Then I take him home and he wants to play. I've taken him on 7 mile hikes. He is an extraordinarily fit. I'm feeding him 1 can of sardines per day and about 1 cup of grain-free dog food. He drinks well-water and sits in the sun all day for Vitamin D. He runs 1 mile in the morning and walks 1 mile every night. We play between my classes here at school.

4b97e3bb2ee4a9588783f5d56d687da1

(22913)

on July 18, 2011
at 03:32 PM

Sounds like a VAST improvement.

Cc7381bd787721575ea9198048132adb

(5541)

on July 18, 2011
at 12:18 PM

I'm on a student budget, starting grad school this fall, although getting school loans is a breeze for grad students, I'd like to mitigate the damage for when I graduate and actually have to pay the damn things back. I'm shooting for $50-75 a week which usually gets me 5 pounds of grass fed beef, about 10 different salad veggies, 2 dozen eggs, a few avocados and I'm good to go. I'd definitely drop the fruit and nuts in favor of more meat and veggies if you're trying to lean down and build some heavy muscle. Find a local farmers market and make friends! You'll get discounts if you're friendly!

1a98a40ba8ffdc5aa28d1324d01c6c9f

(20378)

on July 18, 2011
at 12:39 AM

Some Protein powders have whey and casein. However pure whey does not however it is still a milk product. You done need it. But more protein would be good.

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e

(3313)

on July 17, 2011
at 08:27 PM

The cheapest meat at my farmer's market is the ground beef. I get it for 5 lb and buy 4 lbs per week. The bacon is $10/week. I spend $30 on beef and bacon. The local eggs are $3.50/dozen so I spend about $7 there. I get my avocados for $1 apiece at Walmart. I think I'm going to ditch the pecans, bananas, blueberries and honey and buy more ground beef.

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e

(3313)

on July 17, 2011
at 08:24 PM

Does whey have casein? I don't do milk. 100% Paleo.

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e

(3313)

on July 17, 2011
at 08:24 PM

I spend $70/week. Does that seem steep? I'm basically Paleo on a credit card because I'm in college. So far so good with the coconut oil. I'm eating 48g saturated fat with that one meal which is 4x my USDA DV%. LOL!!!

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e

(3313)

on July 17, 2011
at 08:21 PM

The pecans are $7/week, the bananas/$2 and the blueberries $2.50. I could replaced those with 2 lbs grass fed ground beef which I can get for about $10. So my breakfast would be 1/4 lb ground beef without those nuts and carbs. guess I could combine that breakfast with the beef and eggs meal (2), so I would be doing 1/2 lb beef in the morning and 2 eggs.

667f6c030b0245d71d8ef50c72b097dc

(15976)

on July 17, 2011
at 04:29 PM

Good point. You can find cuts of bottom round, etc that are as low as $1.99 per pound. For the calories that's very cheap. Low and slow cooking and it'll be fine.

4b97e3bb2ee4a9588783f5d56d687da1

(22913)

on July 17, 2011
at 02:37 PM

Agree with Tom. Ditch the early carbs in favor of more protein. Eat less often and only when hungry, but eat well when you do eat, especially after workouts.

36b7a2776d028dc8d5743e2e56ece34d

(812)

on July 17, 2011
at 11:11 AM

He gets way more then enough protein

Bee33f6da1beec1cf15e3e7003f0120d

(351)

on July 17, 2011
at 10:43 AM

It doesn't have to be an expensive cut of meat. Look at cheap cuts of quality meat and learn how to cook them the right way.

072fd69647b0e765bb4b11532569f16d

(3717)

on July 17, 2011
at 03:33 AM

Exactly. If you want to gain good weight, you certainly need more protein in the "meals" you already eat. I would classify each of the meals you list as snacks except for maybe Meal 2. Cut back to 3 meals but eat meals. If you need cheap protein, eggs will do it (good fat too).

667f6c030b0245d71d8ef50c72b097dc

(15976)

on July 17, 2011
at 01:29 AM

"stuck"just means you aren't enough calories, period. Eat more everything.

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e

(3313)

on July 17, 2011
at 01:23 AM

Can't afford it but trust me I'd love to. I SAID CHEAP! LOL

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e

(3313)

on July 17, 2011
at 12:16 AM

5'7" 130 lbs. Been stuck there for 1 year.

Bcad307b240275ae3f5820ba6eb4a712

(923)

on July 16, 2011
at 10:47 PM

For myself, I go back and forth between sweet and white. I can definitely eat more white in one sitting, for some reason.

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e

(3313)

on July 16, 2011
at 09:24 PM

Would you do sweet potatoes or white potatoes?

  • 226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e

    asked by

    (3313)
  • Views
    2.2K
  • Last Activity
    1431D AGO
Frontpage book

Get FREE instant access to our Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!

8 Answers

2
50637dfd7dc7a7e811d82283f4f5fd10

(5838)

on July 17, 2011
at 04:12 PM

If you tolerate it well, you could easily add some white, or basmati rice for a big, cheap source of calories. If you dont tolerate the rice, white and sweet potato are solid options. I prefer white, but mix in sweet as well. You can always find 5 - 10lb bags of potato here for 5 bucks or less. Eggs are also cheap, quick, easy.

2
E5c7f14800c5992831f5c70fa746dc5c

(12857)

on July 17, 2011
at 11:25 AM

First off combine meal 3 and 4, maybe even 1 and 2. Add in more tubers to the last meal, specifically conventional white potatoes as these are the cheapest and best option. Bump up the bananas in the first meal to 4-5.

Do you tolerate dairy? Your protein is pretty low if your trying to gain and some milk could do you wonders. For cheapness factor I go with conventional whole foods skim milk or traders joes organic cream top. Cheese and whey protien are another option if you can't tolerate milk.

If you want to gain strength and muscle(and save cash) I would focus on carbs over fat. So use less oil and eat more spuds.

2
246ebf68e35743f62e5e187891b9cba0

(21430)

on July 17, 2011
at 12:40 AM

I would probably eat more meat in the existing meals... a quarter pound is 4-ounces. My kid eats 4-6 ounces of meat in a meal, and he is 6.

I've been pretty happy eating a pound, minimum, of meat daily. Today's lunch was grilled peppers, spring onions, and a pound of inside skirt grilled with lime and salt/pepper... I am about to eat another pound of grassfed sirloin (with a lovely 1/2" fat cap) and roasted veggies.

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e

(3313)

on July 17, 2011
at 01:23 AM

Can't afford it but trust me I'd love to. I SAID CHEAP! LOL

Bee33f6da1beec1cf15e3e7003f0120d

(351)

on July 17, 2011
at 10:43 AM

It doesn't have to be an expensive cut of meat. Look at cheap cuts of quality meat and learn how to cook them the right way.

667f6c030b0245d71d8ef50c72b097dc

(15976)

on July 17, 2011
at 04:29 PM

Good point. You can find cuts of bottom round, etc that are as low as $1.99 per pound. For the calories that's very cheap. Low and slow cooking and it'll be fine.

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e

(3313)

on July 17, 2011
at 08:27 PM

The cheapest meat at my farmer's market is the ground beef. I get it for 5 lb and buy 4 lbs per week. The bacon is $10/week. I spend $30 on beef and bacon. The local eggs are $3.50/dozen so I spend about $7 there. I get my avocados for $1 apiece at Walmart. I think I'm going to ditch the pecans, bananas, blueberries and honey and buy more ground beef.

2
667f6c030b0245d71d8ef50c72b097dc

(15976)

on July 16, 2011
at 11:31 PM

Cheapest addition is prolly tubers. Even organic sweet potatoes are pretty cheap by me in NYC. Plus it doesn't sound like you're eating much starch now.

Also, as a comment, if you give a menu it'd help to give your height, weight, etc too.

667f6c030b0245d71d8ef50c72b097dc

(15976)

on July 17, 2011
at 01:29 AM

"stuck"just means you aren't enough calories, period. Eat more everything.

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e

(3313)

on July 17, 2011
at 12:16 AM

5'7" 130 lbs. Been stuck there for 1 year.

2
4b97e3bb2ee4a9588783f5d56d687da1

on July 16, 2011
at 09:20 PM

Cheap calories: farm eggs or tubers.

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e

(3313)

on July 16, 2011
at 09:24 PM

Would you do sweet potatoes or white potatoes?

072fd69647b0e765bb4b11532569f16d

(3717)

on July 17, 2011
at 03:33 AM

Exactly. If you want to gain good weight, you certainly need more protein in the "meals" you already eat. I would classify each of the meals you list as snacks except for maybe Meal 2. Cut back to 3 meals but eat meals. If you need cheap protein, eggs will do it (good fat too).

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e

(3313)

on July 17, 2011
at 08:21 PM

The pecans are $7/week, the bananas/$2 and the blueberries $2.50. I could replaced those with 2 lbs grass fed ground beef which I can get for about $10. So my breakfast would be 1/4 lb ground beef without those nuts and carbs. guess I could combine that breakfast with the beef and eggs meal (2), so I would be doing 1/2 lb beef in the morning and 2 eggs.

Bcad307b240275ae3f5820ba6eb4a712

(923)

on July 16, 2011
at 10:47 PM

For myself, I go back and forth between sweet and white. I can definitely eat more white in one sitting, for some reason.

4b97e3bb2ee4a9588783f5d56d687da1

(22913)

on July 18, 2011
at 03:32 PM

Sounds like a VAST improvement.

4b97e3bb2ee4a9588783f5d56d687da1

(22913)

on July 17, 2011
at 02:37 PM

Agree with Tom. Ditch the early carbs in favor of more protein. Eat less often and only when hungry, but eat well when you do eat, especially after workouts.

1
Cc7381bd787721575ea9198048132adb

on July 17, 2011
at 03:46 PM

I've gotta say, do everything in your power to find an extra 20 bucks in your budget to spend on food a week and you've got 4 pounds of ground beef to supplement with. Which you need. I was really surprised how easy it was to find a few extra dollars just by going to the farmers market for my grub compared to shopping at grocery stores. This paleo thing is an investment in your health and it should be treated as so.

Going paleo and sticking to it got SO much easier when I found some extra funds for my new diet.

Cc7381bd787721575ea9198048132adb

(5541)

on July 18, 2011
at 12:18 PM

I'm on a student budget, starting grad school this fall, although getting school loans is a breeze for grad students, I'd like to mitigate the damage for when I graduate and actually have to pay the damn things back. I'm shooting for $50-75 a week which usually gets me 5 pounds of grass fed beef, about 10 different salad veggies, 2 dozen eggs, a few avocados and I'm good to go. I'd definitely drop the fruit and nuts in favor of more meat and veggies if you're trying to lean down and build some heavy muscle. Find a local farmers market and make friends! You'll get discounts if you're friendly!

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e

(3313)

on July 17, 2011
at 08:24 PM

I spend $70/week. Does that seem steep? I'm basically Paleo on a credit card because I'm in college. So far so good with the coconut oil. I'm eating 48g saturated fat with that one meal which is 4x my USDA DV%. LOL!!!

0
1a98a40ba8ffdc5aa28d1324d01c6c9f

(20378)

on July 17, 2011
at 06:38 AM

More protein for sure...

I would add some protein to breakfast. Even Whey powder in water. Also more protein through out the day...

36b7a2776d028dc8d5743e2e56ece34d

(812)

on July 17, 2011
at 11:11 AM

He gets way more then enough protein

1a98a40ba8ffdc5aa28d1324d01c6c9f

(20378)

on July 18, 2011
at 12:39 AM

Some Protein powders have whey and casein. However pure whey does not however it is still a milk product. You done need it. But more protein would be good.

226b10cbb6b1d3530b00d2d84a2dc86e

(3313)

on July 17, 2011
at 08:24 PM

Does whey have casein? I don't do milk. 100% Paleo.

C79a5b43dfc5749200bd9dcaa6bb0858

on April 17, 2012
at 01:24 AM

Depends on how much a of a lactard you are. I'm very sose I don't touch the whey.

0
0dbd7154d909b97fe774d1655754f195

(16131)

on July 16, 2011
at 10:45 PM

Care for a totally off the wall suggestion?

I have a buddy who owns a small farm. She sells all sorts of fruit, vegetables, lamb and chicken. I wanted to get my kids out of the house one day and I FBed my buddy and she invited us over for a playdate. While we were there we had some fun helping her weed, clean coops and collect eggs. She mentioned that she was really overwhelmed and couldn't even get to the farmer's market because she doesn't have any help. She has plenty of produce/meat/eggs but no manpower.

Here's my point. Do ya' have any farms - small family run ones - near you? You are in school, no? Are you going to need volunteer service hours or internships? Helping out a farm would be a great way to #1 Potentially satisfy some credit hours, #2 Supplement your food intake #3 Be a kick-a experience as well as a very nice thing to do (and you are a nice guy after all :)

Oh, I forgot to mention. My buddy sent me home with more eggs and produce than my very hungry family can eat! For FREE!

Crazy? Prolly.

Answer Question


Get FREE instant access to our
Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!