1

votes

Unshelled macadamia nuts?

Answered on August 19, 2014
Created March 04, 2011 at 8:08 PM

I find the $10 per pound macadamia prices too steep, so I figure maybe they would be cheaper if I purchased them unshelled. Any ideas on where one could do this?

7e65e7c3794834b3526b77f92cabee55

(214)

on September 07, 2013
at 01:28 AM

Oh man. I thought I was on to an amazing deal when I was finding this stuff by the kilogram in a market in Thailand. I hauled them back home and after a great workout involving my nuts and a hammer, I managed to break about 3 of them into useless smithereens. The rest refused to yield.

8f08fb03fc5c2f44b7d5357e8a3ab1c5

on March 05, 2011
at 07:42 PM

Whoah... what state do you live in? I'll have to try this myself.

8f08fb03fc5c2f44b7d5357e8a3ab1c5

on March 04, 2011
at 10:35 PM

My stomach said yes, but my pocketbook vetoed it.

8f08fb03fc5c2f44b7d5357e8a3ab1c5

on March 04, 2011
at 10:34 PM

Good to know. Though I am all in favor of extreme solutions, so I might just end up buying a shelling machine...

3edf46d729f17cfff798b66eaa1ecb02

(334)

on March 04, 2011
at 08:37 PM

Yep. I picked up some again farmers market in San Diego because they were cheap. Not worth the labor unless you have really need to smash things and release some rage ;)

Frontpage book

Get FREE instant access to our Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!

6 Answers

5
Af1d286f0fd5c3949f59b4edf4d892f5

(18452)

on March 04, 2011
at 08:18 PM

Trust me mate, if you get them unshelled, you are gonna have A LOT of work to do. It's no joke. I harvested about 6 pounds of mac nuts (after shelling) from a tree in my backyard last fall.

The shells are ROCK hard, and will require the strongest nut crackers you've got or a sledge hammer and a cement floor (I'm serious). Also, there are contraptions you can buy online to shell them individually if you are willing to buy such a thing.

Here's the real deal though... once you shell them, they are still not ready to eat. They are soft and gummy. You have to dehyrdrate them at low temp for at least 24 hours, maybe more. You can use your toaster oven at about 110 degrees.

My advice... unless you desire a project, buy them raw and ready to eat.

3edf46d729f17cfff798b66eaa1ecb02

(334)

on March 04, 2011
at 08:37 PM

Yep. I picked up some again farmers market in San Diego because they were cheap. Not worth the labor unless you have really need to smash things and release some rage ;)

8f08fb03fc5c2f44b7d5357e8a3ab1c5

on March 04, 2011
at 10:34 PM

Good to know. Though I am all in favor of extreme solutions, so I might just end up buying a shelling machine...

7e65e7c3794834b3526b77f92cabee55

(214)

on September 07, 2013
at 01:28 AM

Oh man. I thought I was on to an amazing deal when I was finding this stuff by the kilogram in a market in Thailand. I hauled them back home and after a great workout involving my nuts and a hammer, I managed to break about 3 of them into useless smithereens. The rest refused to yield.

0
A089b683ee0498f2b21b7edfa300e405

on March 05, 2011
at 08:52 AM

Some online retailers sell 'broken nuts' - pieces which break while shelling. These are generally much cheaper. If you dont care about how they are presented, you could try these.

0
Ed71ab1c75c6a9bd217a599db0a3e117

(25477)

on March 04, 2011
at 11:26 PM

I buy mine from Trader Joes and they are about 5 bucks for a pound unsalted.

8f08fb03fc5c2f44b7d5357e8a3ab1c5

on March 05, 2011
at 07:42 PM

Whoah... what state do you live in? I'll have to try this myself.

0
9e7039b63b656582f66d84c5255b436d

(1132)

on March 04, 2011
at 11:16 PM

bit of maths here. They are 18€ a kilo here. I think that works out at 11,44$ a pound. More expensive here.

0
0242b468fe1c97997749db416c92e7ed

(4528)

on March 04, 2011
at 09:57 PM

$10/lb seems to be about average, but you may find some better sources via this link:

http://paleohacks.com/questions/12674/datapoints-how-much-per-lb-do-you-pay-for-maca damia-nuts/12696#12696

I think the majority of the suggestions here are for unshelled macadamias. Good luck!

0
E6c790e285048d9d09a554e65879693a

(435)

on March 04, 2011
at 08:43 PM

$10/pound? Buy them! I paid $14 last week!

8f08fb03fc5c2f44b7d5357e8a3ab1c5

on March 04, 2011
at 10:35 PM

My stomach said yes, but my pocketbook vetoed it.

Answer Question


Get FREE instant access to our
Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!