2

votes

Datapoints: How much per lb do you pay for Macadamia nuts?

Answered on September 12, 2014
Created October 21, 2010 at 8:58 PM

Similar to http://paleohacks.com/questions/7728/where-can-i-buy-affordable-mufa-nuts-hazelnuts-pecan-macadamia-cashew, but I'm interested in raw data specifically for macadamia.

Price per lb:

Where you buy them:

Cbda678b2a6bf0537d8c4ea0ce8aa9ad

(4319)

on April 25, 2012
at 12:14 PM

I followed your link, they appear to be $62.65 for a 5 pound bag.

Fb67dc30cead043d1d13ea503a3044dc

(3280)

on April 20, 2012
at 05:00 AM

Best. Nuts. Ever.

35412fa4716863d799e089830ea48ba6

(151)

on April 17, 2012
at 11:05 PM

where in qld can you pick your own for cheaps?

B3e7d1ab5aeb329fe24cca1de1a0b09c

(5242)

on July 13, 2011
at 12:00 AM

Geez, I need to shop around, I'm paying about $32 per KG at the moment. Where do you get them for $20?

Ed71ab1c75c6a9bd217a599db0a3e117

(25482)

on July 12, 2011
at 09:36 PM

7.99 a lb at trader joe's

922038b6c0ca6a051cc4858218931456

(392)

on July 12, 2011
at 07:47 PM

Yeah. I think a lot of us want in on this.

Medium avatar

(19479)

on July 12, 2011
at 07:00 PM

Hawaii is the coolest place. I remember plucking the best guava, passion fruit, and papaya right off the side of the road in Maui.

D10ca8d11301c2f4993ac2279ce4b930

(5242)

on July 12, 2011
at 06:55 PM

no kidding. .

Af1d286f0fd5c3949f59b4edf4d892f5

(18472)

on July 12, 2011
at 06:47 PM

80 cents/lb? sign me up.

9e7039b63b656582f66d84c5255b436d

(1132)

on February 25, 2011
at 05:49 PM

$8.18 per pound

A68f24168bc0de414a038037e287b581

(4896)

on February 12, 2011
at 09:27 PM

I think they taste ok raw, but are softer and kind of sweeter when roasted. I simply warm up flat pan, with no oil, and move the nuts on it till they are begging to get golden. I add salt if I feel like.

28bd65a868abd76e0d544d91b46a975e

(346)

on February 09, 2011
at 11:03 PM

Also what's your dry roast recipe/method?

28bd65a868abd76e0d544d91b46a975e

(346)

on February 09, 2011
at 11:02 PM

Do they taste good raw? How was the quality, I was going to buy that exact one myself.

2f653fa504adc81612619106e7d1f65e

(455)

on October 23, 2010
at 06:25 AM

I wonder if it would make a good frosting with some honey added?! or like a honey nut spread with this, butter, and honey? I know some paleo don't do honey but I still need some sweet in my life and stevia or agave are not for me.

21fd060d0796fdb8a4a990441e08eae7

(24543)

on October 21, 2010
at 09:27 PM

I have that spread. And...unfortunately I find it to be a little gross. It's thinner than other nut spreads, without any graininess, and the lovely buttery taste of solid macademias seems weird when a spread is that thin.

Frontpage book

Get FREE instant access to our Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!

25 Answers

4
1f70da0b737e9c6e7679a248f4228a01

on October 22, 2010
at 07:35 AM

In Australia, we pay about $20 per kilo, or ~$10 per pound. If you go for organic nuts at specialty shops, the price is quite a bit higher. And for people living in Queensland, the price can be very low, in pick-your-own situations.

B3e7d1ab5aeb329fe24cca1de1a0b09c

(5242)

on July 13, 2011
at 12:00 AM

Geez, I need to shop around, I'm paying about $32 per KG at the moment. Where do you get them for $20?

35412fa4716863d799e089830ea48ba6

(151)

on April 17, 2012
at 11:05 PM

where in qld can you pick your own for cheaps?

3
0242b468fe1c97997749db416c92e7ed

(4528)

on October 22, 2010
at 12:01 PM

You have to be a member to shop, but we get Mauna Loa dry-roasted macadamias at Costco for $13.79 for 24oz tub - about $9.20/lb. (San Antonio)

3
84f2ebde3766d05896406e1b0ad5b079

on October 21, 2010
at 11:59 PM

$13.99 at Berkeley Bowl in (shocker) Berkeley, CA

3
82f7429771b33801044f66192fcb9f9a

(30)

on October 21, 2010
at 09:52 PM

Amazon has Azar brand raw, unsalted macadamia nuts for $14.87 a pound, $29.74 for a 32 oz bag.

Fb67dc30cead043d1d13ea503a3044dc

(3280)

on April 20, 2012
at 05:00 AM

Best. Nuts. Ever.

2
E5c7f14800c5992831f5c70fa746dc5c

(12857)

on July 06, 2011
at 01:17 PM

when I was on the Big Island, I'd roll by Mauna Loa and pick Macs off the ground, got pounds and pounds for free:)

Medium avatar

(19479)

on July 12, 2011
at 07:00 PM

Hawaii is the coolest place. I remember plucking the best guava, passion fruit, and papaya right off the side of the road in Maui.

2
Af1d286f0fd5c3949f59b4edf4d892f5

(18472)

on February 25, 2011
at 06:12 PM

i get them for free, unless you count time/expended energy as a cost. but the mature tree in my backyard does not charge me anything.

Update: but when the tree is not dropping its nuts, we buy the Muana Loa 24oz container at Costco for $13.99.

2 ingredients: Mac nuts, salt. Dry Roasted. I wish I could find them raw and without salt at that price.

datapoints:-how-much-per-lb-do-you-pay-for-macadamia-nuts?

Another update: a great example of a complete consumer rip-off.

27oz for $40 on Amazon

2
8d7eb02fef2eca1a2c418d5f6ed02d8e

(240)

on February 25, 2011
at 05:57 PM

$11.50/lb for raw, whole unsalted macs at www.nuttyguys.com

Fortunately, nutty guys seem to have constant Groupon deals, offering $25 worth of nuts for $10.

2
A089b683ee0498f2b21b7edfa300e405

on February 25, 2011
at 05:24 PM

one can buy broken nuts - average about 5 pcs from each nut, at $5 to $7 per lb from a few online retailers. If you don't care much about presentation, they are a good option.

2
0e8ef5e7da29efaf265b1c919f47b790

on October 23, 2010
at 10:21 PM

10.85/lb at valleynut.com

2
61852721b5ff3613f56f043fe890a679

(1172)

on October 23, 2010
at 01:10 AM

9.61/lb at the wonderful Park Slope Food Co-Op in brooklyn.

2
A68f24168bc0de414a038037e287b581

on October 22, 2010
at 08:23 PM

I bought on Amazon 5Ib raw macadamias for $29.50 (+$7shipping), which makes them ~$6 per 1Ib. I dry roasted them myself, separated in small bags. Great deal!

28bd65a868abd76e0d544d91b46a975e

(346)

on February 09, 2011
at 11:02 PM

Do they taste good raw? How was the quality, I was going to buy that exact one myself.

28bd65a868abd76e0d544d91b46a975e

(346)

on February 09, 2011
at 11:03 PM

Also what's your dry roast recipe/method?

A68f24168bc0de414a038037e287b581

(4896)

on February 12, 2011
at 09:27 PM

I think they taste ok raw, but are softer and kind of sweeter when roasted. I simply warm up flat pan, with no oil, and move the nuts on it till they are begging to get golden. I add salt if I feel like.

Cbda678b2a6bf0537d8c4ea0ce8aa9ad

(4319)

on April 25, 2012
at 12:14 PM

I followed your link, they appear to be $62.65 for a 5 pound bag.

2
D30ff86ad2c1f3b43b99aed213bcf461

on October 22, 2010
at 01:53 AM

I buy salted Mauna Loa macadamias on Amazon when they're in stock and sold by Amazon (as opposed to 3rd party retailers on the Amazon site):

  • 3 x 12 oz. bags for $26.15, shipped.

Price per pound: $11.62.

2
48f9bb680fbc1bc1bd0d9cb09ee10273

(230)

on October 21, 2010
at 09:36 PM

$5 / 0.5 lbs. ($10/lbs) at HEB (Houston)

2
D5cde8031564f905260ce9aa7a1f5e2c

on October 21, 2010
at 09:02 PM

$12.99 (raw) Whole Foods, Pasadena, CA

1
Cbda678b2a6bf0537d8c4ea0ce8aa9ad

(4319)

on April 25, 2012
at 12:10 PM

I usually buy them at 20 euros a kilo (raw) in Spain... = $9.08 per pound.

Plus shipping. I usually buy lots of other stuff along with the nuts to spread the costs out.

1
246ebf68e35743f62e5e187891b9cba0

(21430)

on July 06, 2011
at 12:56 PM

$8.89/lbs for raw, unsalted from the bulk bin at Rollin Oats, Saint Petersburg, FL

1
9e7039b63b656582f66d84c5255b436d

(1132)

on February 25, 2011
at 05:46 PM

18??? a kilo here

9e7039b63b656582f66d84c5255b436d

(1132)

on February 25, 2011
at 05:49 PM

$8.18 per pound

1
E2b9c679315c7c9c7265783dde89f350

on December 21, 2010
at 08:32 PM

$10.93/LB at Miller's Natural Food Store in Bird-in-Hand, PA (near Lancaster/Leola). Weaver's Nut & Candy Outlet in Ephrata, PA is probably cheaper, but way out of the way for me.

1
2f653fa504adc81612619106e7d1f65e

on October 21, 2010
at 09:07 PM

I only buy them in small quantities at the supermarket. But I found this spread that looks interesting:

http://www.vitacost.com/MaraNatha-Nut-Butter#IngredientFacts

21fd060d0796fdb8a4a990441e08eae7

(24543)

on October 21, 2010
at 09:27 PM

I have that spread. And...unfortunately I find it to be a little gross. It's thinner than other nut spreads, without any graininess, and the lovely buttery taste of solid macademias seems weird when a spread is that thin.

2f653fa504adc81612619106e7d1f65e

(455)

on October 23, 2010
at 06:25 AM

I wonder if it would make a good frosting with some honey added?! or like a honey nut spread with this, butter, and honey? I know some paleo don't do honey but I still need some sweet in my life and stevia or agave are not for me.

1
9d43f6873107e17ca4d1a5055aa7a2ad

on October 21, 2010
at 08:59 PM

Price per lb: $13.99

Where: Fairway in Harlem, NYC

0
65bf1ca7071028018c6d8305d0ddcd76

(3049)

on April 18, 2012
at 12:36 AM

$22.67/lb (raw, organic)

$10/lb (raw, conventional)

Vancouver, BC

Edit:I was in Squamish, BC today: $29.49/lb ! (raw, organic)

Edit 2: Organic Lives in Vancouver BC $14/ lb, raw organic. Looks like they will be my new go-to source! They ship too: ww.organiclives.org

0
32f5749fa6cf7adbeb0b0b031ba82b46

(41747)

on April 17, 2012
at 10:14 PM

Curious if prices have gone up everywhere in the last two years, or if I just haven't found a good deal on macademias yet. Mine range from $15-20 per pound.

0
D12e36eac2eb4e1343f46d9493064827

on April 17, 2012
at 08:53 PM

$27.10 /Pd at bulk bin london ontario today april 17/12

0
D37df37e97f2afc0eee5e02a1ffaf11a

on July 12, 2011
at 06:43 PM

i grow them. its funny because i sell them by the hundreds for only 80cents/lb.

Af1d286f0fd5c3949f59b4edf4d892f5

(18472)

on July 12, 2011
at 06:47 PM

80 cents/lb? sign me up.

D10ca8d11301c2f4993ac2279ce4b930

(5242)

on July 12, 2011
at 06:55 PM

no kidding. .

922038b6c0ca6a051cc4858218931456

(392)

on July 12, 2011
at 07:47 PM

Yeah. I think a lot of us want in on this.

-1
3a833804187fe8926214e6c0bd8a0766

(1023)

on October 22, 2010
at 11:08 PM

$6.99 per 10oz bag (11.18 a lb) at Trader Joe's. CA

Answer Question


Get FREE instant access to our
Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!