0

votes

What's the simplest, most practical Paleo meal plan that's available?

Answered on April 30, 2014
Created April 29, 2014 at 7:28 AM

Earlier today, I bought Robb Wolf's "30 Day Paleo Transformation" eBook and was excited by the idea of sticking to a meal plan for a month. I'm "sold" on the idea of Paleo but I'm not a food lover and need to be told exactly what to do if I'm to feed myself well.

Problem is, Robb's plan feels wildly impractical. Even just the first day of shopping would cost over $80 (screenshot here that shows just a few of the ingredients in my shopping cart). I work from home and have time to prepare food but it's too much of an expense.

Is there a plan out there that's easier to follow and more affordable? I don't need something with lots of variety. I don't mind eating the same meals on a weekly basis. I just want something that's realistic and going to leave me feeling great.

Any help would be appreciated.

(I also have the "Paleo Recipe Book" meal plan but, again, I can't imagine actually being able to follow through with it.)

21ea0a60271605cbf74cc4e4f0fd5333

on April 29, 2014
at 11:49 AM

I can spend money. I just can't spend more on food than I do on rent.

21ea0a60271605cbf74cc4e4f0fd5333

on April 29, 2014
at 11:46 AM

Forgot to mention, I'm from Australia. Food is more expensive here. This isn't the cheapest store to order from but I can't imagine spending less than $50 per day on food.

Frontpage book

Get FREE instant access to our Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!

3 Answers

0
3491e51730101b18724dc57c86601173

(8395)

on April 30, 2014
at 06:02 AM

It's not called Paleo, but I think dr. Andreas Enefeldt's LCHF for beginners is the easiest and simplest plan ever: http://www.dietdoctor.com/lchf. I like his simple approach. You don't need to buy special things, just stay away from packaged stuff. Meat, fish, and veggies. It can't get simpler than that.

If you're not in to LCHF, you can certainly add more starchy veggies and fruit.

You don't have to spend a lot. Buy REAL food. If you can't afford organic and grass fed, then do conventional. When you can buy organic, do.

0
32f5749fa6cf7adbeb0b0b031ba82b46

(41747)

on April 29, 2014
at 11:26 AM

Where did you get those prices? $10 for a dozen eggs? $3 for an avocado? $2 for 4 carrots? $6 for a single head of garlic? Geez. A nice organic free-range dozen of eggs is maybe $4. Avocados should be no more than $2. $2 of carrots should get you 2+ pounds. Garlic, 50 cents for a head…

And some of those items you'll be eating over multiple weeks - olive oil and coconut oil, so the price distributes itself. (Or skip coconut oil, it's a waste of money in my opinion!)

21ea0a60271605cbf74cc4e4f0fd5333

on April 29, 2014
at 11:46 AM

Forgot to mention, I'm from Australia. Food is more expensive here. This isn't the cheapest store to order from but I can't imagine spending less than $50 per day on food.

0
96440612cf0fcf366bf5ad8f776fca84

(19473)

on April 29, 2014
at 11:15 AM

How much is your health worth? Real food isn't subsidized and filled with GMO corn and soy oil and doesn't come prepackaged, nor is it sold at fast food places.

21ea0a60271605cbf74cc4e4f0fd5333

on April 29, 2014
at 11:49 AM

I can spend money. I just can't spend more on food than I do on rent.

Answer Question


Get FREE instant access to our
Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!