2

votes

Baby food but I'm not a baby

Answered on August 19, 2014
Created September 08, 2012 at 2:06 AM

Anybody here ever try some of the baby food options? I was going down the isle and noticed some of the fruit ones are just the fruit no water or other additives. Thinking of things to add to my lunches as a treat from time to time. What do you guys think?

783704d6b31f91d4aebb402f089e082f

on September 09, 2012
at 12:22 AM

See that's kind of what I was thinking, as an addition to the unsweetened applesauce I'll bring for lunches. But I don't know kind of expensive, kind of pointless.

F5a0ddffcf9ef5beca864050f090a790

(15515)

on September 08, 2012
at 09:37 AM

Agreed. Real, fresh food is always better than preserved.

Frontpage book

Get FREE instant access to our Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!

8 Answers

3
C3bc92e6b5eba45dc55f43ac3c70cc25

on September 08, 2012
at 02:51 AM

Why not real fruit?

I gave this a thought at one point while shopping. I saw a bag like package of organic yams & sweet potato baby food. I figured it would be easy to carry as a pre workout source of carbs. I put it backafter reading the nutritional facts. At $1 a pack it provide about 10g of carbs. Way over priced, I stuck with raisins, banana, honey & baked yams.

I don't want to come off discouraging to you, so give it a shot if it's within your budget.

F5a0ddffcf9ef5beca864050f090a790

(15515)

on September 08, 2012
at 09:37 AM

Agreed. Real, fresh food is always better than preserved.

1
B41cdb2253976ba9b429dd608d02c21f

(1495)

on September 08, 2012
at 10:34 AM

I use the organic, BPA-free squeeze packs during triathlons. They are great Paleo alternatives to gels.

1
Fc64db6a555559762432d503a1dbad19

(1478)

on September 08, 2012
at 03:45 AM

Its easy to make your own!! If you have a dehydrator you can even blend the dehydrated puree into a powder that is shelf stable. No additives and WAY cheaper, just add water when you are ready to eat it. 10lbs of carrots cost me $3, which equals about $300 worth of the baby food. They put a ton of water in each jar.

1
E45c5a1c8df73da5e03bb6e7e90f8420

(644)

on September 08, 2012
at 02:52 AM

Haha, I eat these all the time (although it's not economical at 2 bucks for 4oz)- especially when I am sick- I like Earth's Best Organic Peach Oatmeal- of course this one is not "Paleo" but it is so delicious! Sprout Organic even has salmon, beef, and turkey entree ones that are totally yummy with spices... My friends all think I'm a weirdo, but whatever!

1
78964c5cc470f86a5897db8e1ce8e6f9

on September 08, 2012
at 02:50 AM

Several of my Crossfit coaches eat sweet potato or squash baby food packets for their post-workout carbs. I've tried it and they're pretty tasty, though I don't get them on a regular basis.

0
3491e51730101b18724dc57c86601173

(8395)

on September 08, 2012
at 05:35 PM

I've thought that baby food meat might be useful to put into other foods for a protein boost, but it seems to me that almost all baby food I see is now fruit. Not even veeggies! I think people must be feeding their babies cereals and fruit as first solid foods and failing to give them veggies and meat. That's not very smart--I'm sure these moms think it's "healthier" that way, what a tragedy!

My kids never ate packaged baby food. I pureed the food myself and froze it in ice cube trays. They weren't big on being spoon fed anyway, so most of their first solids were very soft "finger foods". I made sure that their first solid foods were veggies, and they are both veggie lovers.

The fruit is highly processed, no matter how "natural" it's touted to be. Why not just eat real food? It's just as easy to carry an apple or fruit you dry yourself at home in the oven or a dehydrator.

0
61f9349ad28e3c42d1cec58ba4825a7d

(10490)

on September 08, 2012
at 05:08 PM

Once in a while I eat them. Especially after having my braces adjusted. The mango is the best but hard to find. I also like pear. I only do fruit flavors.

783704d6b31f91d4aebb402f089e082f

on September 09, 2012
at 12:22 AM

See that's kind of what I was thinking, as an addition to the unsweetened applesauce I'll bring for lunches. But I don't know kind of expensive, kind of pointless.

0
3ce6a0d24be025e2f2af534545bdd1d7

(26217)

on September 08, 2012
at 11:58 AM

My experience, from three kids, is that homemade is so much better. And it's easy. Dehydrate as said, or steam, or cook in bone broth and then purée. You can make any flavor. For me -- I'd rather just use my teeth, but for kids make your own.

Answer Question


Get FREE instant access to our
Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!