0

votes

What prepared paleo meals would you purchase if a packaged food service were offered in your area?

Answered on August 19, 2014
Created May 08, 2011 at 5:10 AM

My company is considering offering a paleo foodservice to local cross fit gyms in our area. What type of meals would you want to purchase and what price range would you be willing to pay?

44348571d9bc70c02ac2975cc500f154

(5853)

on May 09, 2011
at 08:48 AM

This country veal bones are pretty much impossible to find. I bought them only once in my life! :) Stock making takes some time and i would always use veal bones if i could get my hands on them. Would make all the time for cooking more worthwhile.

Medium avatar

(5136)

on May 08, 2011
at 04:09 PM

right? good luck trying to find veal bones most places... total upvote.

083f1759ac6bcee7cd5081f6d062c822

on May 08, 2011
at 05:28 AM

Oh boy...that's gonna be a tough sell to my boss!!! But an easy enough request!

Frontpage book

Get FREE instant access to our Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!

6 Answers

best answer

2
7e746be2f0e550a8cd7df881322ae705

on May 09, 2011
at 01:29 AM

I think your best bet is to actual poll the people at the Crossfit's you are hoping to service. There are so many different versions of Paleo. I would make up a few menus send them over to gauge interest.

Personally as someone that precooks my week's meals for myself and a friend or two occasionally, things that store/reheat well are egg dishes, like egg muffins and crustless quiche and ground beef dishes like mini meatloaves, stuffed peppers and soups/stews made with just about anything.

3
C33e8c236e72d67c4b6c028401d23cce

(1884)

on May 08, 2011
at 05:22 AM

Real pemmican. A single-serving chunk in the vicinity of $3-5 would probably go over well. Larger packages might sell for $15-20.

083f1759ac6bcee7cd5081f6d062c822

on May 08, 2011
at 05:28 AM

Oh boy...that's gonna be a tough sell to my boss!!! But an easy enough request!

1
Eeb593d6b6d7a939fdd5469b69347d5f

(1037)

on May 09, 2011
at 02:50 AM

I'd be willing to pay 5-10$ per pre-made meal, depending on serving size and complexity...and I'd be happy with any grass-fed meat + side of veggies.

1
44348571d9bc70c02ac2975cc500f154

(5853)

on May 08, 2011
at 03:55 PM

Well made veal stock.

Medium avatar

(5136)

on May 08, 2011
at 04:09 PM

right? good luck trying to find veal bones most places... total upvote.

44348571d9bc70c02ac2975cc500f154

(5853)

on May 09, 2011
at 08:48 AM

This country veal bones are pretty much impossible to find. I bought them only once in my life! :) Stock making takes some time and i would always use veal bones if i could get my hands on them. Would make all the time for cooking more worthwhile.

0
60199d3a580a4e17969059609e48e678

on May 14, 2011
at 02:38 AM

I'd eat any paleo-friendly frozen meal so long as it tasted good and was readily available to me :)

and of course if it was a good price!

0
13db020c06c22c2f8b129034ddc013e4

on May 14, 2011
at 02:18 AM

Just 2c, I think your target market will be disproportionately male, and I think a big selling point for them is simply assembling the meals, beyond the convenience of cooking. So full meals, including uncooked ingredients (apples, say). Grass-fed, veggies and a fruit would be nice, you'd want to balance for nutrients. No idea on prices, surely you've checked competitors (Weight Watchers, etc).

Answer Question


Get FREE instant access to our
Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!