4

votes

$40/Week | What do you buy? [Redux]

Answered on August 19, 2014
Created October 16, 2012 at 5:14 AM

So, my previous question of a similar name was more for life's sake. Well, I no longer can only afford $35/week.

Now it is a question, a strict one, to inspire creativity.

keep it personal and forget about tax.

What's your list with your prices? What would you buy, and how much with $40/week?

Also, if you're interested, you can check to see what the caloric breakdown is, and macronutrients, even micronutrients. What ever your heart desires.

I'm curious what you'll say.

Best, Jared

A8cb8b6bd342cac951fa0c939ecca041

(10)

on October 22, 2012
at 02:55 AM

I was shopping this week and realised how cheap a whole pork shoulder is! Only 1.58/LB at Sam's Club. Decided to drop the Eckrich Sausage and phase out my chicken breast and use pork shoulder as my meat source. Will save me a lot of money. Also found a good Malbec that is about 1/4 the price of my current wine and still not bad. Brand name Gaucho. Decent but so cheap.

1e9164a5a54003ac247d49c574dc7bfc

(396)

on October 21, 2012
at 04:51 PM

Thanks for reading the question correctly and answering appropriately. :)

1e9164a5a54003ac247d49c574dc7bfc

(396)

on October 21, 2012
at 04:50 PM

Thanks for reading the question correctly and answering appropriately. :)

1e9164a5a54003ac247d49c574dc7bfc

(396)

on October 21, 2012
at 04:49 PM

Thank you for reading the question correctly, and answering appropriately. :)

1e9164a5a54003ac247d49c574dc7bfc

(396)

on October 21, 2012
at 04:48 PM

I'm not asking for me, I'm asking you. What do YOU buy if YOU only have $40/week?

76211ec5301087de2588cfe3d6bccba9

(1178)

on October 20, 2012
at 06:52 AM

Buy heavy cream, sour cream, or more butter instead of milk!

091423a30c0188fbff51e39397e7e056

(384)

on October 20, 2012
at 01:04 AM

It entirely depends on the calories required. Can you give us a caloric requirement?

091423a30c0188fbff51e39397e7e056

(384)

on October 20, 2012
at 01:02 AM

This is a decent list for chaloric density. Good job. Be careful with the vitamin A in the liver, though.

091423a30c0188fbff51e39397e7e056

(384)

on October 20, 2012
at 12:59 AM

Unless you weigh less than 100 lbs 1200 calories is not even going to be your BMR. This is silly list.

D41bd7b3d3b962eb0146f471eb632f56

(2029)

on October 16, 2012
at 11:43 PM

Exactly. Can't get bones at our grocery store. Local rancher sells them at $1.50-$3.00/lb.

F040035b2008ec80b205481afbd39ad4

(1837)

on October 16, 2012
at 08:23 PM

Fair point nursling. I should clarify that I speak from my experience in the UK.

4b5be253ac1981c690689cab7e4bf06d

(3043)

on October 16, 2012
at 03:32 PM

Calories per dollar. I suppose for $6 at Trader Joes you could get coconut oil as well. You could also find tallow or lard to render, but it is harder to find.

76211ec5301087de2588cfe3d6bccba9

(1178)

on October 16, 2012
at 03:18 PM

bones are not always free, especially if they are high quality and you live in an area where other people use bones

76211ec5301087de2588cfe3d6bccba9

(1178)

on October 16, 2012
at 03:01 PM

how come you are big on the olive oil?

06ca9c524c28bc3fba95d4d90f8f43c6

on October 16, 2012
at 06:55 AM

Or spend the $40 on a spear . . .

06ca9c524c28bc3fba95d4d90f8f43c6

on October 16, 2012
at 06:54 AM

I like your list a lot. Could possibly fit a whole chicken in there to save some $$. I would probably substitue spinach for the cauliflower.

Frontpage book

Get FREE instant access to our Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!

12 Answers

2
B3173217a49b5b0116078775a17eb21d

(11488)

on September 07, 2013
at 12:44 AM

Bacon and bacon.

2
D41bd7b3d3b962eb0146f471eb632f56

on October 17, 2012
at 12:02 AM

I'm actually used to spending about $40 a week on groceries.

A lot depends on how much I've already got in my house, but a normal list might look like:

  1. Eggs. 1.5 dozen carton $2.50
  2. Sardines. 1 can. ~$2.50
  3. Butter. Non-organic, 16 oz $3
  4. Huge box of spinach/greens ~$4
  5. Other green veggies (broccoli, asparagus, peppers, zucchini, etc.) ~$5
  6. Whole chicken, conventional ~5
  7. Bag of potatoes $3
  8. 3.5 lb grass fed beef roast from local rancher $15

Of course, this would shift as needed, including dairy, nuts, etc. I buy my meat once a month, and including organs and bones (to make stock with which I sometimes prepare beans and rice).

1e9164a5a54003ac247d49c574dc7bfc

(396)

on October 21, 2012
at 04:49 PM

Thank you for reading the question correctly, and answering appropriately. :)

1
A8cb8b6bd342cac951fa0c939ecca041

on October 20, 2012
at 12:25 AM

I buy:

Avocados X8

Sweet Potatoes (about 300g each) X8

Dozen Eggs Pastured

Large Package of Eckrich Smoked Sausage X1

Liverwurst (Braunschweiger) X1 16oz

Broccoli Heads X8

Bar of Lindt Chocolate 90% Cocao X1

Jalapeno X8

The above items I buy every week and it is about 42.00. Other items I buy less often include:

Chicken Breast Sams Club, about 3 packages per month or about 7-8 bucks a week

Wine (Luxury that in all honesty could be removed) average another 20-22 bucks a week.

Pastured Butter at most another couple bucks a week average out for the month.

I need to total all of this up sometime and get a true figure in here. But this is roughly correct. Typing all this out makes me realize I should just drop the wine...but it's so good.

091423a30c0188fbff51e39397e7e056

(384)

on October 20, 2012
at 01:02 AM

This is a decent list for chaloric density. Good job. Be careful with the vitamin A in the liver, though.

A8cb8b6bd342cac951fa0c939ecca041

(10)

on October 22, 2012
at 02:55 AM

I was shopping this week and realised how cheap a whole pork shoulder is! Only 1.58/LB at Sam's Club. Decided to drop the Eckrich Sausage and phase out my chicken breast and use pork shoulder as my meat source. Will save me a lot of money. Also found a good Malbec that is about 1/4 the price of my current wine and still not bad. Brand name Gaucho. Decent but so cheap.

1e9164a5a54003ac247d49c574dc7bfc

(396)

on October 21, 2012
at 04:50 PM

Thanks for reading the question correctly and answering appropriately. :)

1
26b0f1261d1a0d916825bd0deeb96a21

(5798)

on October 16, 2012
at 11:07 PM

If you only have $40 to spend per week (I've been there, trust me), you can't afford everything organic, grass-fed. I'd focus on:

a big bunch, container of organic mixed greens- $4

3 onions, red, white, yellow- $3

family pack of ground beef (4-5 lbs)-$7

whole fryer chicken- $7

a dozen free-range eggs- $4

use the rest of the money for the condiments of your choice : salsa, tomato sauce, hot sauce, mustard, olive oil, vinegar, or spices.

1
Fce356005a83353009c11567c217a9bd

on October 16, 2012
at 05:16 PM

Here's a thought, get to know your local grocer's schedule for marking down cuts of beef. I've seen discolored ribeyes for as little as $1.49 per pound after markdown. Often times shoppers shy away from beef that is no longer "bright red". Some restaurants charge a premium for this "aged beef"; and you maybe able to get it for next to nothing. Local in-season veggies can also be fairly inexpensive, depending on your market. Just a thought.

1
4b5be253ac1981c690689cab7e4bf06d

(3043)

on October 16, 2012
at 02:18 PM

These prices are Trader Joe's Prices in NYC.

  • 1 Organic Chicken: 10-13
  • 1 Pound Grass Fed Beef (5-7)
  • 1 pound Carrots ($1-2)
  • 1 pound Onions ($1-2)
  • 16 oz Olive Oil ($6)
  • 2 Pounds Rice ($3)
  • 1 dozen eggs ($4)
  • 2 cans Salmon ($4)
  • (Optional: Add 3 oranges, $2, for Vitamin C)

Total 36-43. You could substitute sweet potato for the rice, but I don't find it as filling, and you lower calories by around 300 per day.

Per Day: 1675 Calories 111g Carbs 90g Fats (without the Salmon, it is a 1:2 Omega 3:6 Ratio, with the salmon, its a lot more Omega 3) 71g Protein

Meals:

  • Roast Chicken, serve with Olive Oil and Rice (2-3 Meals)
  • Use Chicken Carcass for 1 Gallon Bone Broth (4-8 Meals, Serve with Rice and Olive Oil, add a little chicken or beef)
  • Brown Ground Beef with Carrots and Onions, 2-3 Meals, serve with Rice.
  • Eggs for breakfast with Olive Oil
  • Salmon Patties or Salmon with Olive Oil or Salmon Soup or Salmon over Rice.

(On a low budget like this, I would prioritize meats and fats over vegetables. Coincidentally, this is about my general weekly budget and eating, with probably less fat and less salmon, and slightly more vegetables that I get from the food coop.)

4b5be253ac1981c690689cab7e4bf06d

(3043)

on October 16, 2012
at 03:32 PM

Calories per dollar. I suppose for $6 at Trader Joes you could get coconut oil as well. You could also find tallow or lard to render, but it is harder to find.

76211ec5301087de2588cfe3d6bccba9

(1178)

on October 16, 2012
at 03:01 PM

how come you are big on the olive oil?

1e9164a5a54003ac247d49c574dc7bfc

(396)

on October 21, 2012
at 04:51 PM

Thanks for reading the question correctly and answering appropriately. :)

1
0d0842381492a41b2173a04014aae810

(4875)

on October 16, 2012
at 06:46 AM

3 lbs ground beef from my butcher - $9
2 lbs organic broccoli - $4
1 head organic cauliflower - $3
2 bunches organic kale - $4
8oz (2 sticks) pastured butter - $3
1/2 gallon raw goats milk - $8
1 dozen eggs - $4

And with the remaining $5, a couple of any random produce based on the season: sweet potato, zucchini, squash, peppers, apples, oranges, bananas, berries, etc.

That makes a typical day look like: a half pound of beef, a couple hard boiled eggs, some veges sauteed in butter, a potato or piece of fruit for some carbs, and a glass of milk.

Daily, that's going to be about 65g protein, 80g fat (assuming you eat 1/7th of your butter a day), and 30 - 50g carbs depending on size of your produce.

Looking at that, I think I might have to eschew vegetable variety and stock up on more potatoes for the sake of caloric density/satiety. I may have to give up my milk for denser fat sources as well. I'm barely looking at 1200 cals a day as-is. I don't think I could live this way long term, but I'm a pretty big guy and my tastes haven't been developed with budget as a priority (example: the milk).

06ca9c524c28bc3fba95d4d90f8f43c6

on October 16, 2012
at 06:55 AM

Or spend the $40 on a spear . . .

06ca9c524c28bc3fba95d4d90f8f43c6

on October 16, 2012
at 06:54 AM

I like your list a lot. Could possibly fit a whole chicken in there to save some $$. I would probably substitue spinach for the cauliflower.

091423a30c0188fbff51e39397e7e056

(384)

on October 20, 2012
at 12:59 AM

Unless you weigh less than 100 lbs 1200 calories is not even going to be your BMR. This is silly list.

76211ec5301087de2588cfe3d6bccba9

(1178)

on October 20, 2012
at 06:52 AM

Buy heavy cream, sour cream, or more butter instead of milk!

0
F040035b2008ec80b205481afbd39ad4

on October 16, 2012
at 03:04 PM

Bones are free! Ask your butcher for them. This means you've still got 40 bucks to spend.

D41bd7b3d3b962eb0146f471eb632f56

(2029)

on October 16, 2012
at 11:43 PM

Exactly. Can't get bones at our grocery store. Local rancher sells them at $1.50-$3.00/lb.

F040035b2008ec80b205481afbd39ad4

(1837)

on October 16, 2012
at 08:23 PM

Fair point nursling. I should clarify that I speak from my experience in the UK.

76211ec5301087de2588cfe3d6bccba9

(1178)

on October 16, 2012
at 03:18 PM

bones are not always free, especially if they are high quality and you live in an area where other people use bones

0
76211ec5301087de2588cfe3d6bccba9

(1178)

on October 16, 2012
at 03:00 PM

a dozen eggs, a couple cans of sardines, a couple bunches of dark leafy greens, a couple avocados, a stick of butter, a small carton of heavy cream, and some grassfed beef liver.

also, try dumpster diving/freeganism

0
2e1591c76896828077b930de5107f1af

on October 16, 2012
at 01:46 PM

organs are also very cheap

0
194d8e8140425057fe06202e1e5822a7

(3979)

on October 16, 2012
at 06:51 AM

8 cans of wildcaught salmon.

0
A83576a9f44259787cb153bc17436580

on October 16, 2012
at 06:24 AM

meat from ruminant animals, broth, fruit, eggs

Answer Question


Get FREE instant access to our
Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!