0

votes

College Budget and the Gluten/Milk/Vegetable Oil Free Diet: Possible?

Answered on August 19, 2014
Created April 01, 2012 at 8:27 AM

Of course it's possible. By milk, I mean only cow milk, not goat milk, butter, or heavy cream. It's sad because I virtually cannot go to any restaurants, nor eat anything pre-cooked or processed in the stores.

I squeezed out a meal plan that's around $51 per month in Venice. I only eat until I am not hungry. I rely on frozen vegetables, canned fish, and my snacks are bananas and homemade ice cream. Not sure if I would stick with it though.

Any advice?

518bce04b12cd77741237e1f61075194

(11577)

on April 16, 2012
at 12:42 AM

Oooh, and I forgot, I buy marrow bones (sometimes marked for dog food) and roast them. Eat the marrow straight up, or scoop it out and mix it with potato and seaweed for a starchy, delicious, animal-fatty goodness. It is $1.00 a dinner for this kind of meal!

8e10b687e328468783a72c55b64710e8

(1453)

on April 01, 2012
at 09:20 PM

Thank you friend

8e10b687e328468783a72c55b64710e8

(1453)

on April 01, 2012
at 08:39 PM

At least it fills me up and keeps me from being hungry. And way better than mass produced mac-n-cheese or living off ramen, right?

8e10b687e328468783a72c55b64710e8

(1453)

on April 01, 2012
at 08:37 PM

Here is the excel: http://25.media.tumblr.com/tumblr_m1tiiuRgkN1r5np8lo1_1280.png

8e10b687e328468783a72c55b64710e8

(1453)

on April 01, 2012
at 05:06 PM

Depends what sort of paleo you are doing. Primal, ovo-vegetarian, low carb, high carb? Let me get on Excel first.

8e10b687e328468783a72c55b64710e8

(1453)

on April 01, 2012
at 04:56 PM

I thought so too, but the canned wild alaskan salmon is $3.25 per pound at Trader Joe's. Farmer's Market eggs are 0.31 each, and I go through 36 of them in a month. I am thinking of supplying it with store bought eggs, but not sure what sort of store bought eggs I should look for. I want to avoid the battered ones because they have high omega 6. And I really don't do that good with meat, even grass fed meat. I am looking into the jerky at the farmer's market though.

Fd1c5e35538fbe2ea5eccb8acd7ae546

(496)

on April 01, 2012
at 03:37 PM

Canned fish per pound is more expensive than ground beef,chicken and eggs.It could be convenient though and has it's place in our diet.For a college student cooking can become a tedious task,so I hope you stick with it.I love cooking and I constantly do it,but sometimes I want to order takeout.Unfortunately if you want clean restaurant food,you have to pay a lot.

1096aa84d006fe967128ffbd37e8070e

(1002)

on April 01, 2012
at 03:14 PM

venice, Italy or Venice Beach, CA?

  • 8e10b687e328468783a72c55b64710e8

    asked by

    (1453)
  • Views
    1.2K
  • Last Activity
    1282D AGO
Frontpage book

Get FREE instant access to our Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!

4 Answers

2
518bce04b12cd77741237e1f61075194

(11577)

on April 15, 2012
at 10:42 PM

Ground beef and eggs save me constantly. I eat eggs and various beef hashes by the end of every semester as I run out of money. By April, I'm eating:

Breakfast: 3 eggs, steamed green beans with butter and bacon crumbled on top (crumbling makes it go farther!)

Lunch: Bone broth poured over spiced ground beef, julienned carrots/zucchini, cilantro, lime juice, green onions, and ginger OR canned tuna/sardines/salmon on a huge-ass salad

Dinner: Homemade beef gyro meat with homemade tzitziki over a huge salad, or shepards pie, or a ground beef hash with veg and egg yolk on top.

I sneak liver into the ground beef dishes, and have a can of oysters every week. Much less exciting than when I'm making money and not super broke, but it tides me over!

Honestly, for most students its time over affordability. They can't put in the time required for prep, or they don't have the skills (planning, shopping, cooking, storing) to execute dishes. Because if you weren't eating like this, you'd be eating out way more, eating more processed foods etc, which can be just as pricy if not more expensive. I easily spent as much money before I was paleo, probably more because I didn't have to plan things out and would just end up grabbing a lunch at school several times a week.

518bce04b12cd77741237e1f61075194

(11577)

on April 16, 2012
at 12:42 AM

Oooh, and I forgot, I buy marrow bones (sometimes marked for dog food) and roast them. Eat the marrow straight up, or scoop it out and mix it with potato and seaweed for a starchy, delicious, animal-fatty goodness. It is $1.00 a dinner for this kind of meal!

1
2fd93e91bb14e641a2bac9c6033e84e2

(1614)

on April 01, 2012
at 02:45 PM

8e10b687e328468783a72c55b64710e8

(1453)

on April 01, 2012
at 09:20 PM

Thank you friend

1
9267cb2507141e9a72e9d7159a5ffb80

on April 01, 2012
at 09:48 AM

Can you please post the meal plan kinda interested what can you get for such amount :)

Well eating paleo style is really expensive and if it wouldnt be i'm sure there would be more people doing it. If you are single and have a job it's doable but some people cant be so strict since they already have family some kind of job that doesnt allow them to do it. Also preparing food takes some time but this could be easily fixed by preparing it ahead of time and just store it in a fridge or something similar.

Anyway someone should really write a college style plan on a budget :)

Enjoy!!!

8e10b687e328468783a72c55b64710e8

(1453)

on April 01, 2012
at 05:06 PM

Depends what sort of paleo you are doing. Primal, ovo-vegetarian, low carb, high carb? Let me get on Excel first.

8e10b687e328468783a72c55b64710e8

(1453)

on April 01, 2012
at 08:37 PM

Here is the excel: http://25.media.tumblr.com/tumblr_m1tiiuRgkN1r5np8lo1_1280.png

8e10b687e328468783a72c55b64710e8

(1453)

on April 01, 2012
at 08:39 PM

At least it fills me up and keeps me from being hungry. And way better than mass produced mac-n-cheese or living off ramen, right?

0
361e96d70d6d3b91d63f6ad975e60ab6

(840)

on April 15, 2012
at 11:48 PM

As a student dog bones are my savour. Amazing after crock potting all day.

Answer Question


Get FREE instant access to our
Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!