5

votes

Are you shocked by prices of some food(s) - both low or high? Which ones?

Answered on August 19, 2014
Created August 03, 2012 at 8:36 PM

So I was at the farmer's market the other day and I realized how inexpensive some things are in when in season!

I can make 1 pound of organic kale chips (2 bunches of kale) for $4 + price of high smoke point oil and spices.

Commercial Kale Chips go for $6-8 for 3 oz that's $32-43 PER POUND

Live lobster - $10 for 1-1.25 pounds. Whole Food (Whole Wallet) sells just the tail at $39.99/pound!

I've even seen organic produce and wild seafood at discounters like Costco, Wal-Mart, Sam's Club, BJs, etc.

Please share your story!

90f66d30d977b07694403b469b3f85c5

on August 04, 2012
at 10:50 PM

Yeah, just checked the prices in my fridge. The pork lard was $1.99/lb. and the free-range chicken livers were $2.49/lb. I'm also in Portland, Oregon.

8508fec4bae4a580d1e1b807058fee8e

(6244)

on August 04, 2012
at 02:57 PM

Good point Raney but homemade kale chips are still much less!

C8b2136ef95ba6aac211825ff38cc0e9

(971)

on August 04, 2012
at 02:39 PM

Thanks. Far from me!

77877f762c40637911396daa19b53094

(78467)

on August 04, 2012
at 04:47 AM

I live in Miami and we have a farmers market, but most of their produce is shockingly expensive. I buy organic produce at my local publix.

77877f762c40637911396daa19b53094

(78467)

on August 04, 2012
at 04:46 AM

Man, forget Whole Paycheck lol. I don't shop there as often as i used to. I have a budget now. Try publix or some ethnic stores. Most latino supermarkets sell wild fish at cheaper prices.

Medium avatar

(10611)

on August 04, 2012
at 03:42 AM

A fat tax in a place renowned for its butter and cheese?

7841848bd0c27c64353c583fb7971242

(7275)

on August 04, 2012
at 12:07 AM

Maybe about 10 years ago in Portland, Oregon I could get liver, kidney, and heart for under a dollar a pound. I had to buy 20 to 40 lbs at a time, and thaw it enough to break it into smaller sections to refreeze. And it required having a separate freezer, but boy do I miss those prices.

7841848bd0c27c64353c583fb7971242

(7275)

on August 04, 2012
at 12:04 AM

My meat CSA is from John Crow Farm, which is about an hour from Boston. The fish CSA is Cape Ann Fresh Catch, which is also local to Boston. I've been very happy with both of them.

C8b2136ef95ba6aac211825ff38cc0e9

(971)

on August 03, 2012
at 11:04 PM

Who do you order from?

361e96d70d6d3b91d63f6ad975e60ab6

(840)

on August 03, 2012
at 10:29 PM

Awesome! Sweet Potatoes!

361e96d70d6d3b91d63f6ad975e60ab6

(840)

on August 03, 2012
at 10:29 PM

I find that you get liver at the right price IF you know where to get it.

B0fe7b5a9a197cd293978150cbd9055f

(8938)

on August 03, 2012
at 09:57 PM

I always wondered what I would do if I would become a bum, now I know I can live on the streets in your town and still eat healthy :).

B0fe7b5a9a197cd293978150cbd9055f

(8938)

on August 03, 2012
at 09:53 PM

Wow really? Liver is much more expensive here!

0d0842381492a41b2173a04014aae810

(4875)

on August 03, 2012
at 09:33 PM

A bunch of kale still has water in it; prepared kale chips are do not. 3oz of chips going to weigh quite a bit more before being dried out.

  • 8508fec4bae4a580d1e1b807058fee8e

    asked by

    (6244)
  • Views
    1.2K
  • Last Activity
    1285D AGO
Frontpage book

Get FREE instant access to our Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!

9 Answers

3
90f66d30d977b07694403b469b3f85c5

on August 03, 2012
at 09:28 PM

I love how cheap lard and liver are. I forget the prices, but I get them both for around $2 a pound.

B0fe7b5a9a197cd293978150cbd9055f

(8938)

on August 03, 2012
at 09:53 PM

Wow really? Liver is much more expensive here!

7841848bd0c27c64353c583fb7971242

(7275)

on August 04, 2012
at 12:07 AM

Maybe about 10 years ago in Portland, Oregon I could get liver, kidney, and heart for under a dollar a pound. I had to buy 20 to 40 lbs at a time, and thaw it enough to break it into smaller sections to refreeze. And it required having a separate freezer, but boy do I miss those prices.

B0fe7b5a9a197cd293978150cbd9055f

(8938)

on August 03, 2012
at 09:57 PM

I always wondered what I would do if I would become a bum, now I know I can live on the streets in your town and still eat healthy :).

361e96d70d6d3b91d63f6ad975e60ab6

(840)

on August 03, 2012
at 10:29 PM

I find that you get liver at the right price IF you know where to get it.

90f66d30d977b07694403b469b3f85c5

on August 04, 2012
at 10:50 PM

Yeah, just checked the prices in my fridge. The pork lard was $1.99/lb. and the free-range chicken livers were $2.49/lb. I'm also in Portland, Oregon.

2
Eb5c823f79e857b614fe07ab29f77c2e

on August 03, 2012
at 10:56 PM

All kinds of food are expensive here in Denmark. First of all, we pay fat taxes (great for paleo . . . :( ) and on top of that, we pay 25% VAT.

So that's about 30 kr.(~5 usd) per pound for the cheapest, most toxic beef. Yay.

Medium avatar

(10611)

on August 04, 2012
at 03:42 AM

A fat tax in a place renowned for its butter and cheese?

2
7841848bd0c27c64353c583fb7971242

(7275)

on August 03, 2012
at 10:40 PM

I'm impressed that I bought the next 6 months worth of meat (beef, pork, chicken, goat, and lamb) and fish, for $1200. That's $200 for 20 lbs of meat and 20 lbs of fish each month. Considering the quality-- fish caught that morning, meat raised biodynamically, including many fancy cuts-- that seems like an awesome deal to me.

C8b2136ef95ba6aac211825ff38cc0e9

(971)

on August 03, 2012
at 11:04 PM

Who do you order from?

7841848bd0c27c64353c583fb7971242

(7275)

on August 04, 2012
at 12:04 AM

My meat CSA is from John Crow Farm, which is about an hour from Boston. The fish CSA is Cape Ann Fresh Catch, which is also local to Boston. I've been very happy with both of them.

C8b2136ef95ba6aac211825ff38cc0e9

(971)

on August 04, 2012
at 02:39 PM

Thanks. Far from me!

1
2f14bf1625aba1af749882ac892d3477

on August 04, 2012
at 05:19 AM

I believe this Paleo thing is making me insane. Two years ago I decided that I would put food at the top of my priority list with no concerns with the costs of real, nutritious foods. Yesterday, I received a shipment from Blue Mountain Organics with three jars of nut butters: Sprouted, raw almond nut; Raw macadamia nut; and raw pistachio. Cost (with shipping) = $97.00 !!

And some of you are to blame, since it was a discussion of peanut butter replacements that motivated me to seek these out.

I haven't tried them yet but they sure look good.

1
Medium avatar

(10611)

on August 03, 2012
at 10:05 PM

Wild salmon is pushing on up there, especially at Whole Foods. I do better by buying fresh whole sockeye head off for $5.99/lb, filleting and freezing in water, and cooking the bones to recover meat and make stock. The window of time for those prices is short and you have to buy as much as you can store away when you see it.

77877f762c40637911396daa19b53094

(78467)

on August 04, 2012
at 04:46 AM

Man, forget Whole Paycheck lol. I don't shop there as often as i used to. I have a budget now. Try publix or some ethnic stores. Most latino supermarkets sell wild fish at cheaper prices.

0
44348571d9bc70c02ac2975cc500f154

(5853)

on August 04, 2012
at 04:26 AM

only thing cheap around here ever, is wild salmon in season. Thats the only time to get it too, fishing is highly controlled. I got large salmon heads for free and sometimes 50 cents per head. Piece of salmon was 8 euros/kg.

0
E36cb992cf0a5eba8b97a359c15f38b3

on August 03, 2012
at 11:23 PM

I've gotten used to buying mostly locally raised/grown food, so whenever I am at the grocery store I'm constantly amazed by a) how expensive non-local produce is (unless at our local Asian market), and b) how cheap CAFO meat is. Bleh.

77877f762c40637911396daa19b53094

(78467)

on August 04, 2012
at 04:47 AM

I live in Miami and we have a farmers market, but most of their produce is shockingly expensive. I buy organic produce at my local publix.

0
B0fe7b5a9a197cd293978150cbd9055f

(8938)

on August 03, 2012
at 09:57 PM

I didn't know milk was so cheap (never drank milk in my life until may this year), and eggs here aren't very expensive either. Grapes, on the other hand, were a staggering 15$/pound and I bought 4 pounds without looking at the price :).

Sometimes oranges are really cheap too, 0.79$/kilo.

0
8f2d9842fdfec224a425c0f77c4ee34d

(1241)

on August 03, 2012
at 09:20 PM

For me, regarding high, it's got to be bacon at the farmer's market, which is over $15/lb!!!

For low, it's sweet potatoes at the farmer's market, which I can get for $0.50/lb.

361e96d70d6d3b91d63f6ad975e60ab6

(840)

on August 03, 2012
at 10:29 PM

Awesome! Sweet Potatoes!

Answer Question


Get FREE instant access to our
Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!