2

votes

Is there any reason I should not eat lamb instead of beef for my main meat?

Answered on August 19, 2014
Created May 02, 2012 at 10:39 PM

Lamb is cheaper than beef at the farmers market, I like it kinda alot, Um.. I dont care for beef unless its uncured beef bacon.

The nutritional facts seem pretty good. So is there any reason not to? Sheesh between that and salmon I may be getting more omega 3 than 6!

Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab

(32564)

on May 03, 2012
at 02:00 PM

Just moved to Santa Fe, NM from the Pac NW. You can keep the rain and your cheap lamb, lol!

F5f742cc9228eb5804114d0f3be4e587

(7660)

on May 03, 2012
at 03:08 AM

Mmm...lamb broth is amazing.

C836b2644e7319bb957fbb794a97708e

on May 03, 2012
at 02:18 AM

*canby oregon lol

C836b2644e7319bb957fbb794a97708e

on May 03, 2012
at 02:18 AM

it is the sudan farms in canby btw. In case you live anywhere near!

Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab

(32564)

on May 03, 2012
at 01:38 AM

That's.just.mean.

8508fec4bae4a580d1e1b807058fee8e

(6259)

on May 03, 2012
at 12:48 AM

goat can also be cheap too!

C836b2644e7319bb957fbb794a97708e

on May 03, 2012
at 12:41 AM

Oh btw I just ordered a half of a lamb at 5.40 a pound and I pick it up at the market so no shipping or anything=)=)=) Plus I get all the offal and fat for free!! Woohoo!!

Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab

(32564)

on May 03, 2012
at 12:24 AM

And here it is 5.50 for ground beef at the food co-op and $11/lb for ground lamb ($8/lb at WF.)

Medium avatar

(10611)

on May 02, 2012
at 11:59 PM

Have you considered veal instead of beef? Mmmm....osso bucco vs lamb shank....hard to decide which is better....

16e617676c5ac710e5235e0b773edc0b

(2640)

on May 02, 2012
at 11:57 PM

That's fantastic! I'd jump all over it then!

C836b2644e7319bb957fbb794a97708e

on May 02, 2012
at 11:56 PM

Nah I looked up the farm it is grassfed/pastured/organic etc.

E36cb992cf0a5eba8b97a359c15f38b3

(4347)

on May 02, 2012
at 11:46 PM

Wow. I say get the lamb. Ground lamb here is $9 or $10/lb and beef is about $6.

C836b2644e7319bb957fbb794a97708e

on May 02, 2012
at 10:49 PM

Well as far as ground goes. Not sure on any other cuts. Ground beef is about 8 per pound and the lamb is 6 I think. I should have specified cheaper at the farmers market than beef lol!

Frontpage book

Get FREE instant access to our Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!

5 Answers

4
B9a579a02921868db5098bfa99f8221c

on May 02, 2012
at 11:48 PM

No reason at all not to eat lamb instead. My go to meal atm is lamb mince + rosemary + garlic + an egg = amazeballs meatballs. Add in afew mashed spuds for meatloaf.

I make my broths from lamb too.

the only drawback from lamb, is the fat. delicious when gooey and hot, but goes chalky and pasty as it cools. not a very pleasant mouth feel, so not so good for saving and using to cook other things.

Roast a lamb leg until pink in the middle and you will find it hard to consider roasting anything else.

mmmm

F5f742cc9228eb5804114d0f3be4e587

(7660)

on May 03, 2012
at 03:08 AM

Mmm...lamb broth is amazing.

4
Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab

(32564)

on May 02, 2012
at 10:42 PM

Cheaper than beef!?! Where do you live?

Definitely go for it!

Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab

(32564)

on May 03, 2012
at 12:24 AM

And here it is 5.50 for ground beef at the food co-op and $11/lb for ground lamb ($8/lb at WF.)

Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab

(32564)

on May 03, 2012
at 02:00 PM

Just moved to Santa Fe, NM from the Pac NW. You can keep the rain and your cheap lamb, lol!

Ce41c230e8c2a4295db31aec3ef4b2ab

(32564)

on May 03, 2012
at 01:38 AM

That's.just.mean.

C836b2644e7319bb957fbb794a97708e

on May 03, 2012
at 02:18 AM

it is the sudan farms in canby btw. In case you live anywhere near!

C836b2644e7319bb957fbb794a97708e

on May 02, 2012
at 10:49 PM

Well as far as ground goes. Not sure on any other cuts. Ground beef is about 8 per pound and the lamb is 6 I think. I should have specified cheaper at the farmers market than beef lol!

C836b2644e7319bb957fbb794a97708e

on May 03, 2012
at 02:18 AM

*canby oregon lol

E36cb992cf0a5eba8b97a359c15f38b3

(4347)

on May 02, 2012
at 11:46 PM

Wow. I say get the lamb. Ground lamb here is $9 or $10/lb and beef is about $6.

C836b2644e7319bb957fbb794a97708e

on May 03, 2012
at 12:41 AM

Oh btw I just ordered a half of a lamb at 5.40 a pound and I pick it up at the market so no shipping or anything=)=)=) Plus I get all the offal and fat for free!! Woohoo!!

2
16e617676c5ac710e5235e0b773edc0b

on May 02, 2012
at 11:54 PM

Do you know anything about how the lamb was raised? I wouldn't be so confident that it was pasture-raised fully as some posters seem to imply, I'd rather find out the facts first. Over half of American lamb is CAFO-raised. Unless the OP is in New Zealand, I'd seriously question it.

16e617676c5ac710e5235e0b773edc0b

(2640)

on May 02, 2012
at 11:57 PM

That's fantastic! I'd jump all over it then!

C836b2644e7319bb957fbb794a97708e

on May 02, 2012
at 11:56 PM

Nah I looked up the farm it is grassfed/pastured/organic etc.

2
D290734f36a9ae03e3f60e0fa088d7ed

(1304)

on May 02, 2012
at 10:45 PM

I'm sure it's grass fed coming from the farmers market. Jump on it.

1
Dbd1e8fad5d4b47409d84bd6610020d5

(368)

on May 03, 2012
at 02:35 AM

If you are comfortable with the farmers and the location of the pasture, then go for it! My best source of locally raise, healthy meat is pork. We have so many pigs locally and they're so fabulous. I also get to eat all that wonderful fat! Mmm.

Answer Question


Get FREE instant access to our
Paleo For Beginners Guide & 15 FREE Recipes!