68047501bd375f378913eda32444469a
1

Paleo on a budget!

by (5)
Answered on August 19, 2014
Created October 29, 2012 at 11:41 AM

I am a student. I live in Denmark which means that we don't have food stamps and stuff like that. Anyone has any advice for me on how to save money? And any tips to making the beginning easier?

Any help would be great. I go to the gym 4 times a week is there any sort of traning I should focus on. Perhaps I should add I am doing this because of my ADHD and for weightloss.

32f5749fa6cf7adbeb0b0b031ba82b46
41687 · October 29, 2012 at 11:49 AM

Welcome aboard! Paleo on a budget as been discussed ad nauseum... use the search function or: http://paleohacks.com/search?q=budget

  • Total Views
    1.1K
  • Recent Activity
    7b20db75b09540914bd0c852e868a9d6
  • Last Activity
    221D AGO
  • Followers
    0

Get Free Paleo Recipes Instantly

6 Answers

7b20db75b09540914bd0c852e868a9d6
1
454 · November 13, 2012 at 12:57 PM

Eggs are cheap!

Ed7403e397077dd1acdbf25c7f6e56ce
0
3442 · December 11, 2012 at 8:06 PM

I watch the butcher case for meats nearing their expiration date. The day before they go half price, the day of halved again. I buy it all up & throw it directly into the freezer.

It's not consistent, but a couple times a month certainly $aves...

53f43d1be839fbccc82b4ad7bb0ddd64
0
0 · November 27, 2012 at 6:17 PM

Organ meats are often cheaper than muscle meats. I particularly like heart.

3491e51730101b18724dc57c86601173
0
8280 · October 30, 2012 at 6:41 AM

Some general rules:

  1. Make as much of your own food as you can. Don't buy yogurt, kefir, pickles, broth, etc when you can make them yourself for a fraction of the cost.

  2. Buy meat and chicken with bones and skin and stretch them to cover several meals--roast one night, salad with meat a second night, broth or soup a third. One chicken feeds my family of 4 three meals, at least.

  3. Buy vegetables in season and can, dehydrate, or freeze extra. Buy canned fish on sale.

12358894be02c2da1862ea3f4422c195
0
309 · October 29, 2012 at 5:04 PM

Thought I'd answer from a bit of personal experience (I'm new on the board myself and haven't read all the archives.) I've got about 10 years eperience living on my own, and I've just recently gone paleo (about 5 months ago). I found out quickly that paleo is actually a less expensive way of eating - processed foods cost more in the long run. My advice is to make sure you eat what you buy. It's very easy to buy too much produce and then let it go to waste. Take the time to plan your meals for the week, and then shop to the plan. After a while you'll get a hang of it and won't have to spend so much time planning. I can now run through my farmers market and get everything I'll need for the week and risk little or nothing to waste.

The other option, if you're close enough to a fresh food source, is not to buy too much in advance. When I started, I would swing by the grocery store every morning to buy the produce I was going to eat that day. It gave me an appreciation for making good food choices. Not the best strategy for saving money right away, but it helps you learn some good lessons.

45ace03a0eff1219943d746cfb1c4197
0
3661 · October 29, 2012 at 12:21 PM

Follow the link above for lots of ideas. I like to take advantage of good, canned products like salmon and tuna, even chicken, but be sure to check the ingredients list. While they are not super-cheap, they are far less than most fresh options and are good without a stove or refrigerator.

Answer Question

Sign in to Your PaleoHacks Account

Get Free Paleo Recipes